Yasal mal rejiminin tasfiyesinde sermaye ortaklıkları payı
The share of capital companies in the liquidation of the legal matrimonial property regime
  1. Tez No: 1002396
  2. Yazar: ŞEFİKA AYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Mal rejimleri, evliliğin devamı esnasında elde edilen tüm mal varlıklarının üzerindeki hakları, yönetimi ve borçların sorumluluğunu düzenlemektedir. Mal rejimi, evlenmeden önce, evlilik esnasında veya evlilik bitiminde bahsedilen mal varlıklarının, yönetimi ve paylaşımı esas alınarak yapılan sözleşmelerdir. Eşler kanunen bu sözleşmeye tabidir. Edinilmiş mallara katılma rejimi ile elde edilen mal varlıklarının (maaş, SGK ödemeleri, kişisel mallar, edinilmiş malların yerine geçen değerler, sermayeler, yatırımlar, ortaklıklar) mal rejiminin sona ermesiyle beraber eşler arasında eşit olarak paylaştırılması kuraldır. Mal rejiminde, evlilik öncesi mal varlıkları (varolan mal varlığı, söz, nişanda takılan ziynet eşyaları), evlilik esnasında elde edilen mal varlıkları, mal rejimi sonlandığında; tüm bu malvarlığıyla birlikte, bu mal varlıklarından da elde edilen gelir, yatırım, ortaklık, kâr payları, şirket hisseleri, borsa hisseleri ile birlikte borçlarda belirli maddelerce eşler arasında paylaştırılır. Evlilik birliğinde eşlerden birinin veya eşlerin ortak şekilde elde etmiş oldukları sermaye ortaklıkları payları da edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında paylaşıma tabidir. Paylaşımda genel olarak esas olan kural, kişisel mal edinilmiş mal ayrımı olup tek tek incelenmesi gerekmektedir. Bu tez kapsamında; mal rejimi ile ilgili kavram ve kurallar, sermaye ortaklıkları payları özelinde, Türk Medeni Kanunu Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu kapsamında incelenmiş ve özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Property regimes regulate the rights, management and liability of all property acquired during the continuation of the marriage. The property regime is the contracts made on the basis of the management and sharing of the assets mentioned before, during and/or at the end of the marriage. Spouses are subject to this contract by law. The assets (salary, SGK payments, personal assets, values replacing acquired goods, capitals, investments, partnerships) obtained with the regime of participation in acquired goods are shared equally between the spouses upon the end of the property regime. The property regime entered into force on 1 January 2002 in the Turkish Civil Code. In the goods regime; Pre-marriage (existing assets, promises, jewelery worn on engagement), assets acquired during marriage, when the property regime ends; Along with all these assets, income, investments, partnerships, dividends, company shares, stock market shares and debts obtained from these assets are shared between spouses according to certain articles. Within the scope of this thesis; The concepts and rules related to the property regime are examined and summarized within the scope of the Turkish Civil Cod and the Turkish Law of Obligations.