Yasal mal rejiminin tasfiyesinde sermaye ortaklıkları payı
Share of capital partnerships in liquidation of the legal property regime
- Tez No: 530342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Yasal mal rejiminin tasfiyesinde sermaye ortaklıkları payı adlı çalışma dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölüm yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejiminin kavram ve kurallarını içermektedir. Bu çerçevede rejim tanıtılmış, zaman itibariyle yürürlüğü ele alınmış, tasfiyeye egemen olan kurallar ile rejimin sona erme durumları incelenmiştir. İkinci bölümde ise, yasal mal rejiminin tasfiyesi yani artık değer hesabında ortaklık payı ele alınmış, payın edinilmiş mal olarak nitelendirilmesinin koşulları tespit edilmiştir. Bu yönde payın zaman itibariyle ve finansman kaynağı itibariyle edinilmiş mal sayılması detaylıca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sermaye ortaklık payının kişisel mal olarak nitelendirilmesi ile artık değer hesabında diğer kurumlar bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. Önce hangi koşullar altında edinilen payın kişisel mal sayılacağı, sonra pay bağlamında kişisel ve edinilmiş mal grupları arasında denkleştirme, daha sonra eklenecek değer ile değer artış payı bakımından payın durumu irdelenmiş, en son olarak paya bağlı borçlar açıklanmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde, artık değer tespitinde ortaklık payına değer biçme ve buna bağlı olarak tespit edilen katılma alacağının ifası bakımından sermaye ortaklıkları payının durumu değerlendirilmiştir. Özellikle değer biçmede zaman, değerleme yöntemi üzerinde durulmuştur. Devamında katılma alacağının ifası sürecinde, ayın ile ifa olarak payın devrinin mümkün olup olmadığı ortaklıklar hukuku bakımından değerlendirilmiştir. Sonuç başlığı altında, çalışmada değişik konularla ilgili varılan sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work entitled as share of capital partnerships in liquidation of the legal property regime consists of 4 parts and conclusion. The first part includes the concepts and rules of the regime for the participation in acquired goods, which is the legal property regime. Within this framework, the regime was introduced, its force was considered as of time, the rules governing the liquidation and the expiration of the regime were examined. In the second part, the liquidation of the legal property regime, considered as the share of capital partnership in the residual value calculation is handled, and the conditions for qualifying the share as acquired property, are determined. In this regard, counting the share as acquired property in terms of time and financial source is explained in detail. In the third part, considering the capital partnership share as personal property and evaluating the residual value in terms of other institutions has been made. In the context it is discussed respectively that under which conditions the share will be considered as personal property, deduction of personal and acquired property groups in relation to share, the value to be added afterwards and the condition of the share with regard to the share of the value increase and finally the debts related to the shares are explained. In the fourth part, which is the last section, appraisal of the capital share in the determination of valuation has been evaluated and the share of shareholding in terms of the performance of the participation receivable determined accordingly. In particular, time and valuation method have been given point to in appraisal. Subsequently, in the process of performance of the participation receivable, whether or not the transfer of share as performance is possible has been evaluated in terms of the law of partnerships. Under the conclusion section, the results of the various subjects handled in the study are summarized.