Lisyantusta (Eustoma grandiflorum) monoamonyum fosfat ve çinko nitrat uygulamalarının verim, kalite ve vazo ömrü üzerine etkileri
Effects of monoamonium phosphate and zinc nitrate applications on yield, quality and vase life of li̇si̇anthus (Eustoma grandiflorum)
- Tez No: 1002444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, lisyantusta (Eustoma grandiflorum) fosfor kaynağı olarak monoamonyum fosfat (MAP) ve çinko kaynağı olarak çinko nitratın [Zn(NO₃)₂] yedi farklı kombinasyonu (0 x 0, 0 g/L x 100 mg/L, 30 g/L x 0 mg/L, 30 g/L x 100 mg/L, 45 g/L x 200 mg/L, 15 g/L x 50 mg/L, 45 g/L x 100 mg/L) uygulanmış ve uygulamaların bitki gelişimi, çiçek kalitesi ve vazo performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sera koşullarında yürütülmüş ve monoamonyum fosfat kök bölgesine dökme, çinko nitrat yapraklara püskürtme şeklinde ve iki günde bir olacak şekilde 5 kez uygulanmıştır. Dozun“0”olduğu uygulamalarda yalnızca saf su uygulaması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, MAP ve Zn(NO₃)₂ uygulamalarının lisyantusta incelenen birçok parametre üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Çiçek sap uzunluğu, sap kalınlığı, çiçek çapı, tomurcuk sayısı, yaprak boyu, gövde yaş ağırlığı ve vazo ömrü bakımından en yüksek değerler 45 g/L MAP × 200 mg/L Zn(NO₃)₂ uygulamasından elde edilmiştir. Bitki dal sayısı (kardeşlenme) üzerinde çinkonun daha etkili olduğu, en yüksek dal sayısının yalnızca çinko nitrat içeren uygulamadan (0 x 100 mg/L) elde edildiği belirlenmiştir. Yaprak klorofil içeriği ise 15 g/L MAP × 50 mg/L Zn(NO₃)₂ kombinasyonunda en yüksek bulunmuştur. Vazo çalışmasında, 45 g/L MAP × 200 mg/L Zn(NO₃)₂ uygulaması vazo ömrünü en fazla uzatmış ve su alımını daha dengeli hale getirerek çiçeklerin görsel kalitesini daha uzun süre korumuştur. MAP ve Zn(NO₃)₂ uygulamalarının yapraktaki K, Zn ve Cu içeriğini kontrole göre daha fazla artırdığı saptanmıştır. Sonuç olarak, 45 g/L MAP × 200 mg/L Zn(NO₃)₂ kombinasyonu lisyantusta verim, kalite ve vazo ömrü açısından en iyi sonuçların alındığı uygulama olmuştur ve pratikte uygulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, seven different combinations of monoammonium phosphate (MAP) as a phosphorus source and zinc nitrate [Zn(NO₃)₂] as a zinc source (0 x 0, 0 g/L x 100 mg/L, 30 g/L x 0 mg/L, 30 g/L x 100 mg/L, 45 g/L x 200 mg/L, 15 g/L x 50 mg/L, 45 g/L x 100 mg/L) were applied to lisianthus (Eustoma grandiflorum) and their effects on plant growth, flower quality, and vase performance were investigated. The research was conducted under greenhouse conditions, and monoammonium phosphate was applied by pouring it into the root zone and zinc nitrate was applied by spraying it onto the leaves, five times every two days. In applications where the dose was“0”, only pure water was applied. The results showed that MAP and Zn(NO₃)₂ applications had statistically significant effects on many parameters examined in lisianthus. The highest values for flower stalk length, stem thickness, flower diameter, bud number, leaf length, stem fresh weight, and vase life were obtained from the 45 g/L MAP × 200 mg/L Zn(NO₃)₂ application. It was determined that zinc was more effective on the number of branches (tillering), with the highest number of branches obtained only from the application containing zinc nitrate (0 x 100 mg/L). Leaf chlorophyll content was highest in the 15 g/L MAP × 50 mg/L Zn(NO₃)₂ combination. In the vase study, the 45 g/L MAP × 200 mg/L Zn(NO₃)₂ application extended the vase life the most and maintained the visual quality of the flowers for a longer period by making water uptake more balanced. It was determined that MAP and Zn(NO₃)₂ applications increased the K, Zn, and Cu content in the leaves more than the control. As a result, the combination of 45 g/L MAP × 200 mg/L Zn(NO₃)₂ was the application that yielded the best results in terms of yield, quality, and vase life in lisianthus and is practically applicable.