Gümrük mevzuatında menşe uygulamalarının vergisel analizi
Tax analysis of the application of rules of origin in customs legislation
- Tez No: 1002443
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN HEPAKSAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Uluslararası Ticaret, Hukuk, Finance, International Trade, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Menşe kavramı günlük kullanımda köken, bir şeyin çıktığı yer vb. olarak tanımlanırken, ticari hayatta ise bir eşyanın imal edildiği veya imal edildiğinin kabul edildiği yer olarak tanımlanmaktadır. Dünya Gümrük Örgütü (2012) tarafından ortaya atılan ve gümrük uygulamalarında benimsenen söyleme göre menşe“bir eşyanın ekonomik milliyeti”dir (WCO, 2012). İmalat süreci bir ülkede gerçekleşen eşya bakımından o eşyanın menşe ülkesini tespit etmek kolay olsa da imalat sürecinin birden fazla ülkede veya birçok ülkeden getirilen girdilerle gerçekleştirildiği durumda ise o eşyanın menşe ülkesini belirlemenin gümrük mevzuatı açısından teknik boyutları ve zorlukları bulunmaktadır. İşte bu teknik kurallar bütünü de genel olarak menşe kuralları olarak anılmaktadır. Menşe kurallarını küresel ticaretin gizli kuralları olarak ifade etmek mümkündür. Eşyanın iktisadi kökenini belirlemek amacıyla kullanılan menşe kuralları, ülkeden ülkeye ve bir ülkenin dahil olduğu bölgesel iktisadi bütünleşmelerine göre farklılık arz etmektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliğine dahil olması veya bir ülke ile ikili olarak imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) sonrasında bunun gümrük mevzuatındaki en büyük yansımaları; hangi eşya gruplarına indirimli veya sıfır oranında gümrük vergileri sağlanacağı, ticarete konu edilecek eşyanın menşeinin hangi kurallar dahilinde belirleneceği, eşyanın hangi ülke menşeli olduğunun hangi menşe ispat veya dolaşım belgeleri ile ispat edileceği konularında olmaktadır. Dış ticarette eşyanın vergilendirme süreci kendine has özellikleri barındırmakta olup genel itibarıyla bir eşyanın ithalatı sırasında gümrük vergileri hesaplanmak istendiğinde genel itibarıyla tarife, kıymet, menşe ve miktar olarak bilinen dört kritere ihtiyaç duyulmaktadır. Eşyanın menşe ülkesinin tespiti, eşyanın serbest dolaşıma girişi vesilesiyle alınması gereken gümrük vergilerine ilişkin oranların doğru tespit edilebilmesi amacıyla bilinmesi gereken bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış ticaretin vergilendirilmesindeki en kritik unsurlardan biri olan menşe unsuruna ilişkin mevzuat bağlamında kapsamlı ve güncelliğini koruyan bir akademik veya idari bir çalışma bulunmadığından konuya ilişkin olarak yapılacak olan çalışmanın mali hukuk ve gümrük mevzuatıyla ilgili literatüre katkı sağlayacağı fikri, çalışma konusu seçiminin belirleyicisi ve motivasyon kaynağı olmuştur. Böylelikle çalışmayla birlikte gümrük uygulamalarında menşe temelli olan uyuşmazlıklara daha az rastlanacağı, bu alandaki akademik kaynak yetersizliğini gidermekte fayda sağlayacağı öngörülmektedir. Üç bölümden oluşan işbu çalışma çerçevesinde eşyanın menşe ülkesinin dış ticaretin vergilendirmesi sürecindeki önemi ortaya konulmuş, ardından Türkiye'nin bölgesel ticaret anlaşmalarındaki konumunun tespiti yapılarak menşe uygulamalarının kapsamı ile menşe kurallarının etkileri somut örnekler üzerinden değerlendirilmiş ve son olarak menşe mevzuatı ile ilgili çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the concept of origin is colloquially defined as the source or the point of emergence of an object, in commercial terms, it refers to the location where a good is manufactured or deemed to have been manufactured. According to the discourse introduced by the World Customs Organization (WCO) and adopted in customs practices, origin is defined as the“economic nationality of a good”(WCO, 2012). Although identifying the country of origin is straightforward for goods whose manufacturing process occurs entirely within a single country, technical dimensions and complexities arise in customs legislation when the production process spans multiple countries or involves inputs sourced from various nations. This set of technical regulations is collectively referred to as the“Rules of Origin”These rules can be characterized as the“hidden rules”of global trade. Employed to determine the economic provenance of goods, rules of origin vary across jurisdictions and according to the regional economic integrations to which a country belongs. The primary reflections of Turkey's inclusion in the Customs Union with the European Union (EU) or its bilateral Free Trade Agreements (FTAs) on customs legislation manifest in several key areas: determining which product groups qualify for preferential or zero-rate customs duties, establishing the rules under which the origin of traded goods is identified, and specifying the proof of origin or circulation documents required to verify a good's origin status. The taxation process of goods in international trade possesses unique characteristics; generally, four fundamental criteria-namely tariff, value, origin, and quantity-are required to calculate customs duties during importation. Identifying the country of origin emerges as a vital element for the accurate determination of duty rates applicable upon the entry of goods into free circulation. Given the absence of a comprehensive and up-to-date academic or administrative study concerning origin-one of the most critical elements in the taxation of foreign trade-the objective of contributing to the literature on fiscal law and customs legislation has been the primary determinant and motivation for this research. It is anticipated that this study will facilitate a reduction in origin-based disputes in customs practices and help address the scarcity of academic resources in this field. Structured into three sections, this study first underscores the significance of the country of origin in the taxation process of foreign trade. Subsequently, it identifies Turkey's position within regional trade agreements, evaluates the scope of origin practices and the impacts of origin rules through concrete examples, and concludes with proposed solutions regarding origin legislation.