Akciğer, meme ve kolorektal kaynaklı metastatik karaciğer lezyonlarının PET/BT görüntülerinden yapay zeka ile primer odağının belirlenmesi
Determination of the primary origin of liver metastases from lung, breast, and colorectal cancer using artificial intelligence on PET/CT images
  1. Tez No: 1002468
  2. Yazar: FURKAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İKBAL ATILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: FDG PET/BT görüntülerinde karaciğerdeki metastatik lezyonların primer kaynağını (meme, akciğer, kolorektal) ayırt etmede sınıflandırma, segmentasyon ve nesne tespiti temelli derin öğrenme modellerinin tanısal performansını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: 2019–2024 yılları arasında FDG PET/BT görüntülemesi yapılmış ve karaciğerde en az bir hipermetabolik lezyonu bulunan 280 hasta (87 akciğer, 98 meme, 95 kolorektal) retrospektif olarak incelendi. Lezyon anotasyonları nükleer tıp uzmanları tarafından manuel olarak yapıldı. Görüntüleme Siemens Biograph mCT cihazında, intravenöz ortalama 444 MBq FDG enjeksiyonundan yaklaşık 60 dakika sonra gerçekleştirildi. Veriler %80 eğitim, %10 doğrulama ve %10 test seti olacak şekilde ayrıldı. Görüntü sınıflandırmasında multiclass analiz için EfficientNet ve DenseNet121, multilabel analiz için ResNet-101 kullanıldı. Lezyon düzeyinde segmentasyon için YOLOv8n, nesne tespiti için YOLOv11n modelleri uygulandı. Model performansları doğruluk, F1 skoru, ROC–AUC, ortalama ortalama doğruluk (mAP) ve normalize edilmiş karışıklık matrisleri ile değerlendirildi. Bulgular: EfficientNet test doğruluğu %98,9 olup sınıf bazlı F1 skorları meme için 0,981, akciğer için 0,986 ve kolorektal için 0,995 olarak bulundu. DenseNet121 tüm sınıflarda ROC–AUC ≈ 1,000 değerine ulaştı. Multilabel ResNet-101 modeli, sınıf bazlı F1 skorlarını meme için 0,83, akciğer için 0,91, kolorektal için 0,88 olarak verirken, tüm sınıflarda ROC–AUC 1,0 elde edildi. Lezyon düzeyinde YOLOv8n segmentasyon modeli maske F1=0,87, kutu F1=0,88 değerlerine ulaştı; normalize matris doğrulukları kolorektal için %92, meme için %88 ve background için %89 olarak saptandı. YOLOv11n nesne tespiti modeli [email protected] >%80, [email protected]–0.95 ≈%55 değerlerine ulaştı; sınıf doğrulukları akciğer için %86, kolorektal için %85 ve meme için %80 olarak hesaplandı. Sonuç: Derin öğrenme modelleri, FDG PET/BT görüntülerinde metastatik karaciğer lezyonlarının primer kaynağını ayırt etmede yüksek tanısal performans göstermiştir. Multiclass sınıflandırma modelleri (EfficientNet, DenseNet121) neredeyse mükemmel doğruluk ve AUC değerleri sağlarken, lezyon düzeyinde YOLOv8n ve YOLOv11n modelleri dengeli segmentasyon ve tespit performansı ortaya koymuştur. Bu bulgular, yapay zekâ destekli PET/BT analizlerinin, hepatik metastazların ayırıcı tanısında klinik karar destek sistemlerine entegre edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the diagnostic performance of deep learning models based on classification, segmentation, and object detection in differentiating the primary origin (breast, lung, colorectal) of metastatic liver lesions on FDG PET/CT images. Materials and Methods: A retrospective analysis was performed on 280 patients (87 lung, 98 breast, 95 colorectal) who underwent FDG PET/CT between 2019 and 2024 and had at least one hypermetabolic liver lesion. Lesion annotations were manually performed by nuclear medicine specialists. Imaging was conducted on a Siemens Biograph mCT scanner approximately 60 minutes after intravenous administration of a mean dose of 444 MBq FDG. Data were divided into training (80%), validation (10%), and test (10%) sets. For image classification, EfficientNet and DenseNet121 were used for multiclass analysis, and ResNet-101 for multilabel analysis. For lesion-level analysis, YOLOv8n was employed for segmentation and YOLOv11n for object detection. Model performances were evaluated using accuracy, F1 score, ROC–AUC, mean average precision (mAP), and normalized confusion matrices. Results: EfficientNet achieved a test accuracy of 98.9%, with class-wise F1 scores of 0.981 for breast, 0.986 for lung, and 0.995 for colorectal. DenseNet121 yielded ROC–AUC ≈ 1.000 across all classes. The multilabel ResNet-101 model produced class-specific F1 scores of 0.83 for breast, 0.91 for lung, and 0.88 for colorectal, with ROC–AUC = 1.0 for all classes. At the lesion level, YOLOv8n segmentation reached mask F1=0.87 and box F1=0.88; normalized confusion matrix accuracies were 92% for colorectal, 88% for breast, and 89% for background. The YOLOv11n object detection model achieved mAP 0.5 >80% and mAP 0.5–0.95 ≈55%; class accuracies were 86% for lung, 85% for colorectal, and 80% for breast. Conclusion: Deep learning models demonstrated high diagnostic performance in differentiating the primary origin of metastatic liver lesions on FDG PET/CT images. Multiclass classification models (EfficientNet, DenseNet121) achieved near-perfect accuracy and AUC values, while lesion-level YOLOv8n and YOLOv11n models exhibited balanced segmentation and detection performance. These findings indicate that AI-assisted PET/CT analysis could be integrated into clinical decision-support systems for the differential diagnosis of hepatic metastases.