Postmenopozal dönem kadınlarda osteoporoz kırılganlık fenotipi ve gıda güvencesi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between osteoporosis fragile phenotype and food security in postmenopausal women
- Tez No: 1002482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKİN ÖZYILMAZ KIRCALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Osteoporoz, kemik mineral yoğunluğunun azalması ve kemik dokusunun mikro yapısındaki bozulmalar sonucu artan kırılganlık ile karakterize edilen sistemik bir iskelet hastalığıdır. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda yaygın görülen bu durum, düşük travma ile kırık riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, menopoz sonrası kadınların osteoporoz ile ilişkili sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri ve gıda güvencesi durumları değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin sosyo-demografik özellikleri ile kemik sağlığı arasındaki ilişki incelenerek, mevcut durum literatürdeki çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, menopoz sonrası dönemde kemik yoğunluğunun azaldığını ve kronik hastalıkların görülme sıklığının arttığını göstermektedir. Katılımcıların büyük bir kısmında osteoporoz veya osteopeni bulgularına rastlanmış olup, düşük fiziksel aktivite düzeyi ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının kemik sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, ekonomik zorluklar yaşayan bireylerde gıda güvencesizliği sorununun osteoporoz riskini artırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskinin azaltılması için sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve bilinçlendirme programlarının önemi vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, bireylerin kemik sağlığını koruyabilmesi için multidisipliner bir yaklaşımla koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a systemic skeletal disease characterized by decreased bone mineral density and increased fragility due to microstructural deterioration of bone tissue. This condition, which is especially common in postmenopausal women, causes an increased risk of fracture with low trauma. In this study, the health status, nutritional habits, physical activity levels and food security status of postmenopausal women related to osteoporosis were evaluated. The relationship between the socio-demographic characteristics of the individuals participating in the study and bone health was examined and the current situation was compared with the studies in the literature. The findings show that bone density decreases and the frequency of chronic diseases increases in the postmenopausal period. Osteoporosis or osteopenia findings were found in a large portion of the participants, and it was determined that low physical activity level and irregular eating habits negatively affect bone health. In addition, it has been observed that food insecurity increases the risk of osteoporosis in individuals experiencing economic difficulties. As a result, the importance of healthy nutrition, regular physical activity and awareness programs is emphasized to reduce the risk of osteoporosis in postmenopausal women. In this context, preventive health services should be expanded with a multidisciplinary approach so that individuals can protect their bone health.