Kültür endüstrisi ve kamu diplomasisinin stratejik etkileşimi ekseninde yumuşak gücün inşası: Çoklu vaka analizi
Bui̇ldi̇ng soft power i̇n the context of the strategi̇c interacti̇on of the culture industry and publi̇c di̇plomacy: multi̇ple case studi̇es
  1. Tez No: 1002520
  2. Yazar: EMRE KAMÇILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri (disiplinlerarası) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küreselleşme sürecinde şehirlerin birer kamu diplomasisi aracı olarak yumuşak güç üretme ve yönetim biçimlerini hikâye anlatıcılığı perspektifinden, kültür endüstrisi pratikleri aracılığıyla incelemektedir. Şehirler, bağımsız diplomatik aktör olmanın ötesinde, bağlı oldukları ülkelerin kamu diplomasisi ve yumuşak güç stratejilerinin uygulama ve görünürlük alanları çerçevesinde ele alınmaktadır. Araştırmada, Dubai, Abu Dabi ve İstanbul ana vaka şehirleri; Paris ve Antalya ise referans şehirler olarak belirlenmiştir. Çoklu vaka analizi yöntemiyle, şehirlerin soyut yumuşak güç stratejileri, kültürel temsiller, ulusal markalaşma söylemleri, anlatı inşası ve bu bileşenlerin ekonomik ve sembolik değere dönüştürülme performansı bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, şehir temelli anlatıların üç model altında sınıflandırılabileceğini göstermektedir: Dubai ve Abu Dabi'de gözlemlenen, devlet politikalarıyla uyumlu biçimde kurgulanmış planlı ve tasarlanmış anlatı modeli; Paris'te tarihsel süreklilik ve kurumsallaşmaya dayanan yerleşik anlatı modeli; İstanbul'da ise güçlü bir tarihsel ve kültürel mirasa dayanan ancak stratejik bütünlük ve kurumsal koordinasyon eksikliği nedeniyle yeterince etkinleştirilemeyen organik anlatı potansiyeli. Sonuç olarak bu çalışma, yumuşak güç başarısının kültürel varlıkların salt mevcudiyetinden ziyade, bu varlıkların stratejik biçimde değerleştirilmesine bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, bu varlıkların sürdürülebilir ve vizyoner politikalarla desteklenen, küresel ölçekte yankı uyandıran ulusal markalaşma ve hikâye anlatıcılığı stratejileri aracılığıyla sembolik ve ekonomik değere dönüştürülebilme kapasitesine bağlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the ways in which cities, in the process of globalization, produce and manage soft power as instruments of public diplomacy from a storytelling perspective through cultural industry practices. Cities are addressed not as independent diplomatic actors, but within the framework of the implementation and visibility areas of the public diplomacy and soft power strategies of the countries to which they belong. In the research, Dubai, Abu Dhabi, and Istanbul are identified as primary case cities, while Paris and Antalya are designated as reference cities. Using the multiple case study approach, cities' abstract soft power strategies are evaluated in relation to cultural representations, nation-branding discourses, narrative construction, and the performance of transforming these components into economic and symbolic value. The research findings indicate that city-based narratives can be classified under three ideal-type models: a planned and designed narrative model constructed in alignment with state policies, observed in Dubai and Abu Dhabi; an established narrative model based on historical continuity and institutionalization in Paris; and an organic narrative potential in Istanbul, grounded in a strong historical and cultural heritage but insufficiently activated due to the lack of strategic coherence and institutional coordination. In conclusion, this study reveals that the success of soft power depends not on the mere existence of cultural assets, but on the strategic valorization of these assets. In this context, it demonstrates that this success is linked to the capacity to transform such assets into symbolic and economic value through national branding and storytelling strategies supported by sustainable and visionary policies that resonate on a global scale.