Adölesanlarda beslenme alışkanlıklarının oral mikrobiyota üzerine etkisi
The effect of nutritional habits on oral microbiota in adolescents
- Tez No: 1002524
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Oral mikrobiyota, insan vücudundaki en büyük ve en çeşitli mikrobiyal topluluk olup vücut kompozisyonu, beslenme alışkanlıkları ve ağız sağlığı durumu gibi birçok faktör tarafından şekillendirilir. Adölesan dönemde bu parametreler ile tükürük mikrobiyotası arasındaki ilişkiler henüz tam olarak araştırılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada, adölesanlarda oral mikrobiyota ile BKİ z skoru, beslenme alışkanlıkları, uyku kalitesi ve hedonik açlık arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu tanımlayıcı ve kesitsel çalışma, 14-18 yaşları arasında, beden kütle indeksi (BKİ) z-skoruna göre zayıf, sağlıklı, hafif şişman ve obez olmak üzere toplam 40 adölesan ile yürütülmüştür. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan adölesanlara demografik bilgiler, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, uyku kalitesi, hedonik açlık ve fiziksel aktivite düzeylerini içeren anket formu yüzyüze uygulanmıştır. Uyarılmamış tükürük örnekleri toplanarak,16S rRNA geninin V3–V4 bölgesi Illumina MiSeq kullanılarak dizilenmiştir. Alfa ve beta çeşitliliği, diferansiyel bolluk ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Zayıf adölesanlar, obez katılımcılara göre önemli ölçüde daha yüksek alfa çeşitliliği sergilerken (p=0.024), beta çeşitlilik açısından gruplar arasında farklılık gözlenmemiştir. Normal vücut ağırlığına sahip adölesanlarda Selenomonas sputigena, Mobiluncus uncultered ve Mobiluncus bakterileri anlamlı artış gösterirken, obez adölesanlarda Prevotella denticola bakterisi anlamlı artış göstermiştir. Zayıf adölesanlarda; Leptotrichia sp., Haemophilus s. ve Treponema socranskii ve Haemophilus bakterileri anlamlı artmıştır. Tam meyve, tam tahıl ve bitki bazlı proteinler de dahil olmak üzere Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) bileşenleri ile Desulfobacterota, Patescibacteria, Proteobacteria, Spirochaetota bakterileri arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Ağız hijyeninin kötü olması daha yüksek tür zenginliği ile ilişkilendirilirken (p=0.04), topluluk yapısında büyük değişimlerle ilişkili bulunmamıştır. Adölesanlarda tükürük mikrobiyotasının çeşitliliği ve bileşimi, BKİ, beslenme kalitesi ve ağız hijyenine göre farklılık göstermiştir. Bu örüntüler, sağlıklı beslenme ve ağız sağlığı müdahalelerinin adölesan dönemde tükürük mikrobiyomunu etkileyebileceğini gösteren bulgular ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
The oral microbiota is the largest and most diverse microbial community in the human body and is shaped by many factors, including body composition, nutritional habits, and oral health status. The relationships between these parameters and salivary microbiota during adolescence have not yet been fully investigated. Therefore, this study aimed to investigate the relationship between the oral microbiota and BMI z score, dietary habits, sleep quality, and hedonic hunger in adolescents. This descriptive, cross-sectional study was conducted with 40 adolescents aged 14-18 years, classified as underweight, normal weight, overweight, and obese based on their body mass index (BMI) z-scores. Adolescents who met the inclusion criteria and volunteered to participate were administered a face-to-face questionnaire covering demographic information, health information, nutritional habits, sleep quality, hedonic hunger, and physical activity levels. Unstimulated saliva samples were collected, and the V3–V4 region of the 16S rRNA gene was sequenced using Illumina MiSeq. Alpha and beta diversity, differential abundance, and correlation analyses were performed. Underweight adolescents exhibited significantly higher alpha diversity compared to obese participants (p=0,024), while no differences in beta diversity were observed between groups. In normal-weight adolescents, Selenomonas sputigena, Mobiluncus uncultered, and Mobiluncus bacteria were significantly increased, while in obese adolescents, Prevotella denticola bacteria were significantly increased. In underweight adolescents, Leptotrichia sp., Haemophilus s., Treponema socranskii, and Haemophilus bacteria were significantly increased. Significant correlations were detected between Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) components, including whole fruit, whole grain, and plant-based proteins, and Desulfobacterota, Patescibacteria, Proteobacteria, and Spirochaetota bacteria. Poor oral hygiene was associated with higher species richness (p=0,04), however not with major changes in community structure. The diversity and composition of the salivary microbiota in adolescents varied according to BMI, diet quality, and oral hygiene. These patterns are consistent with the idea that healthy diet and oral health interventions may influence the salivary microbiome during adolescence.