E-ticaret aracı hizmet sağlayıcıların marka ihlalinden doğan sorumluluğu
Liability of e-commerce intermediary service providers for trademark infringement
- Tez No: 1002523
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT SULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
E-ticaretin hızlı yükselişiyle aracı hizmet sağlayıcıların sorumluluğu konusu yeni tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bu tartışmalar aracı hizmet sağlayıcıların, kendi pazar yerinde bulunan içerikten ne düzeyde sorumlu tutulması gerektiği noktasında toplanmaktadır. AB ve Türk hukuklarında e-ticaret aracı hizmet sağlayıcıların sorumluluğu“güvenli liman”veya“koşullu muafiyet”adı verilen sistemle belirlenmektedir. Bu sisteme göre AB hukukunda,“somut bilgi”,“farkındalık”ve“derhal harekete geçme”gibi kıstaslar kullanılarak, şartların gerçekleşmesi halinde, aracı hizmet sağlayıcılar kendi pazar yerinde bulunan içerikten sorumlu tutulmamaktadır. Türk hukukunda ise e-ticaret aracı hizmet sağlayıcı, kendi pazar yerinde bulunan içerikten haberdar olması halinde 48 saat içerisinde yayından kaldırarak sorumluluktan kurtulmaktadır. Güncel sistem aracı hizmet sağlayıcıların kendi pazar yerinde bulunan içerikler üzerinde iç denetim yapmasını yeteri kadar teşvik etmemektedir. DSA ve E-Ticaret Kanunu'nda yapılan değişimler aracı hizmet sağlayıcıların pasif konumdan çıkarak daha aktif denetleyici konuma geçmesini planlamaktadır. Geleneksel ticaretteki teknolojik dönüşüm yeni ihlal türlerinin de beraberinde getirmektedir. Başta algoritma manipülasyonu olmak üzere e-ticaret pazar yerinde gerçekleşen arama motoru tabanlı yeni eylem türleri marka ihlali veya haksız rekabete sebebiyet verebilmektedir. Bu çalışmada ilk olarak terminolojinin belirlenmesi için e-ticaret faaliyetinde bulunan tarafların şeması çıkartılmıştır. Sonraki bölümde e-ticarette marka ihlalinin görünümleri incelenmektedir. Son olarak AB ve Türk hukuk sistemlerindeki aracı hizmet sağlayıcıların sorumluluk rejimi, marka ihlali özelinde karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur. Edinilen bulgular, Türk hukukunda e-ticaret bağlamında terminolojik bir birlik bulunmadığını, e-ticarette marka ihlalinin yeni görünümler kazandığını ve AB ile Türk hukuk sistemlerinde terminolojik ve yasal bazı farklılıklar bulunduğunu ortaya koymaktadır. Türk hukukunda e-ticarette daha etkin bir koruma sağlanabilmesi için; AB'de olduğu gibi yasanın terminolojik olarak daha kapsayıcı olması, aracı hizmet sağlayıcılara getirilen özen yükümlülüklerinin detaylandırılması ve sorumluluk ölçütleri bakımından mevzuat ve içtihatlarda kesinlik sağlanması gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid rise of e-commerce, the issue of the liability of intermediary service providers has brought new debates. These discussions focus on the extent to which intermediary service providers should be held responsible for the content available on their own marketplaces. In both EU and Turkish law, the liability of intermediary service providers in e-commerce is determined through a system referred to as the“safe harbour”or“conditional exemption.”According to this system, EU law uses criteria such as“actual knowledge,”“awareness,”and“expeditious removal,”and when these conditions are met, intermediary service providers are not held liable for the content on their marketplaces. In Turkish law, intermediary service providers can avoid liability if they remove the content within 48 hours once they become aware of it. The current system does not sufficiently encourage intermediary service providers to conduct internal monitoring of the content hosted on their platforms. Amendments introduced by the DSA and the E-Commerce Law aim to shift intermediary service providers from a passive position to a more active and supervisory role. The technological transformation in traditional commerce is causing types of infringement to take on new manifestations. New forms of conduct based on search engines, primarily algorithm manipulation, may lead to trademark infringement or unfair competition. In this study, a schematic representation of the parties involved in e-commerce is first provided to establish the relevant terminology. The following section examines the manifestations of trademark infringement in e-commerce. Finally, the liability regime of intermediary service providers in EU and Turkish legal systems is presented comparatively with a focus on trademark infringement. The findings reveal that there is no terminological consistency in Turkish law regarding e-commerce, that trademark infringement has taken on new forms in the e-commerce context, and that there are certain terminological and legal differences between the EU and Turkish legal systems. To ensure more effective protection in Turkish e-commerce law, it is concluded that similar to the EU the legislation should adopt more comprehensive terminology, the due diligence obligations imposed on intermediary service providers should be further specified, and greater clarity should be established in statutes and case law concerning liability criteria.