Ulus devlet modelleri ve İspanya örneği
Nation-State models and Spanish sample
  1. Tez No: 100254
  2. Yazar: SELİN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEM EROĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET (TÜRKÇE) Bu çalışma, giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde devlet, ulus, ulus-devlet, milliyet, etnik grup, ulusçuluk gibi kavramlar tanımlandıktan sonra ulusun ne zaman ortaya çıktığına ve ulusçuluğa ilişkin görüşler aktarılmıştır. Günümüzde devletler ulus-devlet biçiminde örgütlenmektedir. Almanya, Japonya gibi ülkelerde ulus-devlet türdeş bir ulustan oluşmaktadır. Ancak çoğu devlette bundan söz edilemez. Tek ve türdeş bir ulus yaratma çabası olmasına karşın, devletlerin içinde çoğu kez etnik gruplar, milliyetler gibi başka unsurların da yer aldığı görülmektedir. Etnik grup, ulusçu talepler ileri sürmediği için ulus-devlet açısından sorun oluşturmaz. Ancak aynı şeyi milliyetler için söylemek zordur. Milliyetlerin, iktidarda daha çok söz sahibi olmaktan kendi devletini kurmaya kadar ulus-devlet içinde türlü boyutlarda talepleri bulunmaktadır. Türdeş bir görüntü sergilemek durumunda olan ulus-devlet, bünyesinde yer alan bu farklı kimlikleri yansıtmak-yansıtmamak ve bunların çeşitli ölçeklerdeki talepleriyle başa çıkmak için üniter devlet, federal ya da bölgeli devlet yapılanmalarıyla bu taleplere siyasi çözüm bulmaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde bu devlet modelleri açıklanmış ve her bir modelin ulusçu ve bölgeselci istemler karşısında bulduğu çözüm yolları belli başlı devletler örnek alınarak incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, ulus-devlet modelleri içinde görece yeni ortaya çıkmış bir devlet biçimi olan bölgeli devlete örnek oluşturan İspanya incelenmiştir.“Özerk topluluklar modeli”olarak adlandırılan modeliyle İspanya, ulusalcı vebölgeselci istemleri aynı devlet çatısı altında gidermeyi amaçlamış ve bugüne kadar da, kimi sorunlar yaşanmakla birlikte, bunu büyük ölçüde başarmıştır. 1978 Anayasasıyla yaratılan bu model, İspanya'yı anayasa hukuku açısından ilginç kılmaktadır. İşte ikinci bölüm tamamiyle İspanyol özerk topluluk modelinin incelenmesine ayrılmıştır. Öncelikle İspanya'nın kısa bir anayasa hukuku tarihi ele alınmış, daha sonra sırasıyla, özerk toplulukların nasıl oluşturulduğu; bunların yasamaya, yürütmeye ve yargıya ilişkin organları ve bu organların nasıl denetlendiği; özerk toplulukların örgütsel yapısını, yetkilerini vb. belirleyen“statü”adı verilen normların hukuki niteliği, içeriği, nasıl oluşturulduğu ve değiştirildiği; özerk toplulukların hangi yetkileri, nasıl üzerine alabileceği, yetkilerin çatışması durumunda sorunun nasıl çözüleceği; son olarak da söz konusu toplulukların finansman sistemi bu bölümde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmaya ilişkin genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu doğrultuda İspanya'da, özellikle milliyetlerden gelen, daha da merkezsizleşme yönünde istemler olduğu vurgulanmıştır. Bu istemlerde, genel olarak dünyadaki gelişmelerin, özellikle de Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği içinde yerellik ilkesine yapılan vurgunun da payı olduğu belirtilmiştir. Genelde küreselliğe, özelde de yerellik ilkesine dayalı politikalarının yalnızca İspanya için değil, diğer bütün ulus- devlet modelleri için zayıflatıcı bir etkisi olduğu sonucuna varılabileceği belirtilmiştir. Ancak bu olumsuz etkilerin, Avrupa Birliği gibi üst bir kimliğin oluşturulduğu durumlarda daha yumuşadığının söylenebileceği sonucuna varılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ÖZET (İNGİLİZCE) This thesis consists of two chapters, in addition to the introduction and conclusion. In the introduction, after defining the concepts of state, nation, nation- state, nationality, ethnic group, nationalism, views on these issues are expanded where nation and nationalism are directly concerned. States are formed in the shape of a nation-state in our age. In countries like Germany and Japan, the state-nation consists of a homogenous nation. Despite the existing efforts on creating a unitary and homogenous nation, many countries today are composed of more than one ethnic group and nationality. An ethnic group does not create a problem for the nation-state, so long as it does not seek nationalistic demands. On the other hand, nationalities have different types of demands within the nation-state, which extend from obtaining more power in the central government, to even establishing their own self-government. Trying to pretend homogeneity, the nation-state attempts to find a political solution for various types of demands by different identities living in its territories. The nation-state seeks these political solutions through various ways such as a unitary state, a federal state and a regional state. Following the examination of these state models, in the first chapter, we aim to show how each state model tries to find solutions to the nationalist and regionalist demands coming from ethnic and nationalist groups. In the second chapter, Spain is analysed as a relatively newly-established state based on self-governing regions. Spain, which is defined as an“autonomous communities model”, has aimed at solving nationalist and regionalist problems under a single government umbrella and has managed to overcome many problems on a large scale. The model, formed by the 1978 Constitution, has put Spain into an Mlinteresting position from the point-of-view of constitutional law. The second chapter is totally devoted to the analysis of the Spanish autonomous communities model. Initially, the history of the constitutional law of Spain is summarized. Then the formation of autonomous communities. Their governmental organs: legislation, execution, judiciary. How these organs are supervised, the organisational structure of autonomous communities, legal characteristics, contexts, formation, amendment of their norms called“status”defining their powers and organisational structure, how autonomous communities can utilize their powers, how problems could be solved in case of authority conflicts; and finaly the financial system of the above mentioned communities, are examined in detail. In concluding, a general evaluation of the entire study is made. Within the context of the general evaluation, demands for more decentralization, especially from the nationalities, are stressed. These demands have also been influenced from worldwide developments and especially from the priority given to the subsidiarity principle within the European Council and the European Union. We come to the result that policies generally based on globalisation and specifically based on subsidiarity might have an impact on all nation-state models including Spain. However, we also come to the conclusion that these negative impacts are smoothened in the circumstances where exists a new shared and common identity such as European Union Citizenship. Vlll