Kapitalist sistem ve yapısal krizleri bağlamında devletin otoriter dönüşümü
Authoritarian transformation of the state in the context of the capitalist system and its structural crises
  1. Tez No: 802589
  2. Yazar: AYBÜKE KÜBRA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN OYAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda Donald Trump'tan Jair Bolsonaro'ya, Narendra Modi'den Marine Le Pen'e bir dizi otoriter popülist lider, Almanya için Alternatif'den Lega'ya uzanan bir dizi aşırı sağcı hareket yükselişe geçmeye başlamıştır. Bu çalışma birbirini takip eden, yürütme-yasama-yargı dengesini ortadan kaldıran, muhalif toplumsal hareketlere alan tanımayan, demokratik hak ve özgürlükler ile toplumun politikleşmesini ortadan kaldıran sağ popülist hareketlerin bir tesadüf sonucu güçlenmediğini, sağ popülizmin kapitalist üretim biçiminin yapısal çelişkilerine bağlı olarak dinamizmini kaybettiği ve sermaye birikiminin önündeki tıkanıklığın aşılması gerektiği koşullarda, devletin mevcut sistemin devamlılığını sağlamak adına geçirdiği otoriter dönüşümün bir parçası olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda mevcut otoriterleşme eğilimi, devlet ile mevcut üretim biçimi-sermaye birikim modelleri, yapısal çelişkiler ve sınıfsal mücadeleler arasındaki diyalektik ilişki dikkate alınarak incelenmektedir. Tarihsel olarak kapitalist birikim modelinin nasıl bir devlete ihtiyaç duyduğu, sistemin yeniden üretilmesinde devletin ne gibi roller üstlendiği, koşullar içerisinde hangi değişikliklerin devleti faşizme ya da otoriter popülist biçime dönüştürdüğü sorularına yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, a number of authoritarian populist leaders – from Donald Trump to Jair Bolsonaro, Narendra Modi and Marine Le Pen – and a series of far-right movements, including Alternative for Germany and Lega, have begun to rise. This study claims that these successive right-wing populist movements have eliminated the executive-legislative-judicial balance, refused any space for oppositional social movements, and abolished democratic rights and freedoms, and that the politicization of society did not become stronger as a result of coincidence. It aims to show that right-wing populism is part of the authoritarian transformation of the state that intends to maintain the existing system when the capitalist mode of production loses its dynamism due to its structural contradictions and when the blockage before capital accumulation needs to be overcome. In this context, the current authoritarian tendency is analyzed by considering the dialectical relations between the state and the existing mode of production-capital accumulation models, structural contradictions, and class struggles. This study seeks to answer the questions of what kind of state the capitalist accumulation model has historically needed, what roles the state plays in the reproduction of the system, and what changes in conditions lead to the state's transformation into a fascist or authoritarian populist form.