Kardiyak cerrahi geçiren hastaların öz bakım davranışları ile iyileşme düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of self care behaviors and recovery levels in patients undergoing cardiac surgery
  1. Tez No: 1002556
  2. Yazar: SELİN UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİYE ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kardiyak cerrahi geçiren hastaların öz bakım davranışları ile iyileşme düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitel nitelikte olup, bir üniversite hastanesinde kardiyak cerrahi geçiren 191 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmaya, kardiyak cerrahi planlanan, 18 yaş ve üzerinde olup çalışmaya katılmayı kabul eden ve sözel iletişim kurulabilen hastalar dahil edilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Avrupa Kalp Yetersizliği Öz Bakım Davranışı Ölçeği ve Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Öz bakım davranışları preoperatif dönemde ve postoperatif 4. günde, iyileşme süreci ise postoperatif ilk dört gün boyunca değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, hastaların preoperatif dönemde öz bakım davranışlarının orta düzeyin altında olduğu söylenebilir. Postoperatif 4. günde ise öz bakım davranışlarının anlamlı biçimde iyileştiği belirlenmiştir. Postoperatif iyileşme sürecinde Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi toplam ve alt boyut puanlarının günler ilerledikçe anlamlı biçimde azaldığı saptanmıştır. Preoperatif ve postoperatif (4.gün) Avrupa Kalp Yetersizliği Öz Bakım Davranışı Ölçeği toplam puanları ile Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi toplam puanları arasında zayıf ile orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, kardiyak cerrahi geçiren hastalarda öz bakım davranışlarının desteklenmesi ve geliştirilmesi postoperatif iyileşmenin daha etkin yönetimine katkı sağlamaktadır. Özellikle erken postoperatif dönemin öz bakım açısından destek gereksiniminin yüksek olduğu kritik bir süreç olduğu; bu dönemde hastaların bireysel, sosyal ve klinik özelliklerine göre planlanan bütüncül hemşirelik bakımının iyileşme sürecini olumlu etkileyebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the self care behaviors and recovery levels of patients undergoing cardiac surgery. The study was descriptive and cross sectional in nature and was carried out with 191 patients who underwent cardiac surgery in a university hospital. Patients who were scheduled for cardiac surgery, were 18 years of age or older, agreed to participate in the study, and were able to communicate verbally were included in the study. Data were collected using the Personal Information Form, the European Heart Failure Self Care Behavior Scale, and the Postoperative Recovery Index. Self care behaviors were evaluated in the preoperative period and on the 4th postoperative day, and the recovery process was evaluated during the first four postoperative days. In the analysis of the data, descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Wilcoxon Signed Rank Test, and Bonferroni correction were applied. According to the findings of the study, it can be stated that patients' self care behaviors in the preoperative period were below the moderate level. On the 4th postoperative day, self care behaviors were found to have improved significantly. During the postoperative recovery process, it was determined that the total and sub-dimension scores of the Postoperative Recovery Index decreased significantly as the days progressed. A weak to moderate, positive, and statistically significant relationship was found between the preoperative and postoperative (4th day) total scores of the European Heart Failure Self Care Behavior Scale and the total scores of the Postoperative Recovery Index. In conclusion, supporting and improving self care behaviors in patients undergoing cardiac surgery contributes to more effective management of postoperative recovery. It is considered that the early postoperative period is a critical process with a high need for support in terms of self care; during this period, holistic nursing care planned according to patients' individual, social, and clinical characteristics may positively affect the recovery process.