Türkiye'de sağlıklı yaşam turizminin (wellness-wellbeing) ihtiyaçları ve gelişimi için öneriler: Delphi metodu
Needs assessment and development recommendations for wellness tourism in Türkiye: A Delphi study
- Tez No: 1002563
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEMİR USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan kronik hastalık yükü karşısında tedavi odaklı yaklaşımlar tek başına yeterli olmamakta; sağlıklı yaşam tarzı davranışlarının benimsenmesi kritik bir önem taşımaktadır. Küresel büyüklüğü 6 trilyon USD aşan sağlıklı yaşam ekonomisi içerisinde, wellness turizmi 1 trilyon USD yaklaşan bir ekonomik hacme ulaşmıştır. Sağlık turizminin önde gelen destinasyonlarından biri olan Türkiye, sağlıklı yaşam turizmi alanında da yüksek potansiyele sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'de sağlıklı yaşam bilincini artırmak ve wellness turizmi potansiyelini geliştirmek için gerekli politika önceliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, uzman görüşlerine dayalı gelecek öngörüleri oluşturmak ve stratejik karar süreçlerini desteklemek amacıyla Delphi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, kamu, özel sektör ve akademiden seçilen, alanında derin deneyime sahip 19 uzman oluşturmaktadır. Veri toplama süreci üç turlu bir anket yapısıyla gerçekleştirilmiştir. İlk turda elde edilen serbest görüşler içerik analiziyle değerlendirilmiş, 111 ifadeden 30 yapılandırılmış politika önerisi oluşturulmuştur. İkinci turda bu öneriler önceliklendirilmiş; üçüncü turda ise 14 temel başlık üzerinden Likert tipi ölçek ile değerlendirme yapılmıştır. Uzlaşı düzeyinin belirlenmesinde çeyrekler arası aralık (IQR) ve aritmetik ortalama gibi istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yetişmiş insan kaynağı ve eğitim, kalite standartları ve sertifikasyon, ulusal tanıtım stratejisi, kapasite geliştirme, bilimsel destek mekanizmaları ve sigorta sistemleri olmak üzere altı temel politika alanında yüksek düzeyde uzlaşı sağlanmıştır. Bulgular, uluslararası literatür ve küresel uygulama örnekleriyle karşılaştırılarak Türkiye için uygulanabilir politika önerilerine dönüştürülmüştür. Özellikle“Sağlıklı Yaşam Hekimliği”fakültelerinin kurulması önerisi öne çıkmaktadır. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin sağlıklı yaşam turizminde küresel ölçekte rekabetçi bir marka haline gelmesi için bilimsel temelli bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the burden of chronic diseases is increasing, treatment-focused approaches alone are insufficient; adopting healthy lifestyle behaviors is of critical importance. Within the global wellness economy, exceeding USD 6 trillion, wellness tourism has reached an economic volume approaching USD 1 trillion. Turkey, a leading destination for health tourism, also possesses high potential in the field of wellness tourism. This study aims to identify the necessary policy priorities to increase awareness of healthy living and develop the wellness tourism potential in Turkey. The Delphi technique was used in the research to generate future predictions based on expert opinions and to support strategic decision-making processes. The sample of the study consists of 19 experts with deep experience in their fields, selected from the public, private sector, and academia. Data collection was carried out using a three-round survey. In the first round, free opinions were evaluated using content analysis, and 30 structured policy recommendations were generated from 111 statements. In the second round, these recommendations were prioritized; and in the third round, an evaluation was conducted using a Likert-type scale based on 14 main headings. Statistical analysis methods such as interquartile range (IQR) and arithmetic mean were used to determine the level of agreement. The research revealed a high level of agreement in six key policy areas: trained human resources and education, quality standards and certification, national promotion strategy, capacity building, scientific support mechanisms, and insurance systems. The findings were compared with international literature and global practice examples to develop applicable policy recommendations for Turkey. The proposal to establish“Healthy Living Medicine”faculties stands out in particular. The findings provide a scientifically based roadmap for Turkey to become a globally competitive brand in healthy living tourism.