Terör örgütlerinin geleneksel ve sosyal medya araçlarıyla gerçekleştirdikleri algı yönetimi faaliyetleri: Türkiye örneği
Perception management activities of terrorist organizations by traditional and social media instruments: The case of Turkey
  1. Tez No: 1002625
  2. Yazar: ÜMRAN EVKURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan terör tarihi, gelişen ve değişen dünya düzeniyle paralel olarak evrimsel bir sürece girmiştir. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden terörizm alanı, dönemin şartlarına ve imkânlarına bağlı olarak yeni bir boyut kazanmıştır. İlk olarak gazete, radyo, televizyon gibi aygıtları içeren geleneksel medya ve ardından internet özelinde sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla terörizm de yeni bir alan kazanmıştır. Her ne kadar ilk aşamada insanların yararına olan yenilikler olsalar da, geleneksel ve sosyal medya zamanla belli bir ideolojiye sahip grupların kendileri için fikirlerini sunabileceği ve aktarabileceği alanlar haline gelmiştir. Günümüzde her bireyin çok rahat bir şekilde ulaşabildiği geleneksel ve sosyal medya araçları, terör örgütleri için bir araç haline gelmesi sebebiyle bireyler için ciddi tehditler barındırmaktadır. İnsanların kolayca dünyanın diğer ucundaki bir insanlarla iletişim kurabilmesi, bireyleri kolay etkilenebilir ve yönlendirilebilir konuma getirmektedir. Terör örgütlerinin insan kazanma ve meşruiyet kazanmak amacıyla çeşitli algı yönetimi faaliyeti yürüttüğüne tarih boyunca sıkça rastlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yalan söylemek, gerçeği saptırmak, yeni gerçeklikler ortaya koymak gibi çeşitli yöntemler uygulamışlardır. Türkiye; coğrafi konumu, sahip olduğu stratejik altyapı ve çeşitli ideolojik sebeplerden dolayı, tarih boyunca farklı terör örgütlerinin hedefi olmuştur. Kurulduğu ilk yıllardan bu yana her zaman bir terör örgütünün hedefinde olan Türkiye için algı yönetimi ile mücadele çok önemli bir konudur. Terörle mücadele sahada kararlılıkla devam etse de, insanların zihinlerine yönelik terör faaliyetleriyle de aynı şekilde mücadele edilmelidir. Bu çalışmada DAEŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleri ele alınmaktadır. Çalışmanın amacı, günlük hayatta ciddi bir yere sahip olan geleneksel ve sosyal medya araçlarının daha etkin ve güvenlikli kullanılarak, kendi propagandasını yaparak saflarına taraftar çekmek ve halkın gözünde meşruiyet kazanmak isteyen terör örgütleri faaliyetlerine karşı dikkat çekebilmektir.
Özet (Çeviri)
The history of terrorism, which dates back as far as the history of humanity itself, has entered an evolutionary process parallel to the developing and changing world order. Closely following technological developments, the field of terrorism has gained new dimensions depending on the conditions and possibilities of each era. With the emergence of traditional media—such as newspapers, radio, and television—and later social media within the broader context of the internet, terrorism has acquired a new sphere of activity. Although these innovations initially emerged for the benefit of society, both traditional and social media have, over time, turned into platforms where groups with specific ideologies can present and disseminate their ideas. Today, traditional and social media tools, which every individual can easily access, have become serious threats for society due to their transformation into instruments used by terrorist organizations. The ease with which individuals can reach and communicate with someone on the other side of the world makes people far more vulnerable, influenceable, and manipulable. Throughout history, it has often been observed that groups with ideological goals have engaged in various perception-management activities to attract supporters and gain legitimacy. To this end, they have resorted to methods such as lying, distorting facts, and constructing new realities. Turkey, due to its geographical location, strategic infrastructure, and various ideological factors, has long been a target of different terrorist organizations. For Turkey, which has faced terrorist threats since its founding, combating perception management is of critical importance. Although counterterrorism efforts continue with determination on the ground, it is equally essential to fight against terrorist activities aimed at influencing people's minds. This study examines the terrorist organizations ISIS, PKK, and FETÖ. Its aim is to draw attention to the need for more effective and secure use of traditional and social media—tools that hold a significant place in our daily lives—in order to counter the activities of terrorist organizations seeking to recruit supporters and gain legitimacy by spreading their own propaganda.