Sandal ağacı (Arbutus andrachne l. ) bitkisinde morfogenetik ve ontogenetik varyebilitenin incelenmesi
Investigation of morphogenetic and ontogenetic variability in sandalwood (Arbutus andrachne l.) plant
- Tez No: 1002638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ASİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sandal ağacı (Arbutus andrachne L.) bitkisinin uçucu yağ bileşiminin morfogenetik, ontogenetik ve lokasyonel faktörler etkisindeki değişimlerini sistematik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Balıklıdere ve Hanyolu lokasyonlarından çiçeklenme öncesi, ortası ve sonrası fenolojik evrelerinde toplanan yaprak, odunsu dal ve çiçek/meyve örnekleri hidrodistilasyon yöntemiyle analiz edilerek uçucu yağ profilleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, uçucu yağ kompozisyonunun yalnızca çevresel değişkenlere değil, bitkinin gelişimsel evrelerine ve organ farklılaşmasına bağlı olarak dinamik bir varyasyon gösterdiğini kanıtlamıştır. Morfogenetik düzeyde yaprak dokuları oksijenli monoterpenler ve seskiterpen alkoller ile karakterize edilirken; odunsu dokularda yapısal savunma ile ilişkili terpenoidler, meyve dokularında ise 3-hexen-1-ol ve doymamış yağ asidi metil esterleri baskınlık göstermiştir. Ontogenetik süreçte, çiçeklenme ortası evrede aktif metabolik savunmayı simgeleyen eucalyptol ve camphor gibi bileşiklerin konsantrasyonu artarken, çiçeklenme sonrası dönemde profilin alifatik alkoller ve yağ asidi esterlerine evrildiği saptanmıştır. Sonuç olarak, A. andrachne'nin çiçeklenme öncesi dönemde rasyonel bir Linalool ve Eucalyptol kaynağı, çiçeklenme sonrası dönemde ise β-Santalol ve ester kaynağı olduğu belirlenmiştir. Bu veriler, türün parfümeri ve kozmetik endüstrilerindeki kullanım potansiyeli için stratejik bir bilimsel temel teşkil etmektedir. Elde edilen bulgular, Sandal ağacının ekolojik adaptasyon kapasitesinin anlaşılmasına katkı sağlamakta ve türün farmasötik, aromatik ve biyoteknolojik potansiyelinin değerlendirilmesi açısından bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically elucidate the fluctuations in the essential oil composition of Arbutus andrachne L. (sandalwood) under the overarching influence of morphogenetic, ontogenetic, and locational parameters. Within the experimental framework, foliar, woody branch, and floral/fruit samples were harvested from two distinct localities, Balıklıdere and Hanyolu, during the pre-, mid-, and post-flowering phenological stages. Essential oils were extracted via hydrodistillation and subjected to comparative profiling. The empirical findings demonstrate that the volatile oil architecture exhibits a dynamic variation, governed not only by environmental contingencies but also by the intrinsic developmental state and organ-specific differentiation of the plant. At the morphogenetic level, foliar tissues were predominantly characterized by oxygenated monoterpenes and sesquiterpene alcohols; conversely, woody tissues favored terpenoids associated with structural defense, while fruit tissues were dominated by 3-hexen-1-ol and unsaturated fatty acid methyl esters. Regarding ontogenetic progression, the mid-flowering stage was marked by an accumulation of eucalyptol and camphor—compounds synonymous with active metabolic defense mechanisms—whereas the post-flowering period witnessed a metabolic shift toward aliphatic alcohols and fatty acid esters. Conclusively, it was established that A. andrachne serves as a rational source of Linalool and Eucalyptol during the pre-flowering stage, transitioning into a reservoir for β-Santalol and esters post-flowering. These data provide a strategic scientific foundation for the rational utilization of the species within the perfumery, cosmetic, and pharmaceutical industries, while significantly contributing to the understanding of its ecological adaptation and biotechnological potential.