Kariyer tatmini ve iş tatmini ilişkisi: Eczacılar üzerine bir araştırma
An examination of the relationship between career satisfaction and job satisfaction: A study on pharmacists
  1. Tez No: 1002639
  2. Yazar: ECE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Halkla İlişkiler, Healthcare Management, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetleri içerisinde önemli bir yere sahip olan eczacılık mesleğinde, çalışanların kariyer tatmini ve iş tatmini düzeyleri hem bireysel hem de mesleki çıktılar açısından belirleyici bir role sahiptir. Eczacıların mesleki yaşamlarında karşılaştıkları çalışma koşulları, mesleki deneyim süreleri ve görev aldıkları çalışma alanları, tatmin düzeylerini etkileyebilen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda kariyer tatmini ve iş tatmini değişkenlerinin birlikte ele alınması, eczacıların mesleki doyumlarının daha bütüncül biçimde değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Sakarya, Düzce ve Bolu illerinde görev yapan eczacıların kariyer tatmini ve iş tatmini düzeylerini belirlemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Kariyer Tatmini Ölçeği (Greenhaus vd. 1990) ve İş Tatmini Ölçeği (Brayfield ve Rothe, 1951) kullanılmıştır. Ölçeklerin Türkçeye uyarlanmış, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış 5 maddelik kısa formları tercih edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş ve elde edilen veriler SPSS 26.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Veri analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Kariyer Tatmini Ölçeği'nin Cronbach Alpha katsayısı 0,903; İş Tatmini Ölçeği'nin Cronbach Alpha katsayısı ise 0,807 olarak belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre kariyer tatmini düzeyinin; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, kurum türü ve çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, buna karşın mesleki deneyim süresi ve çalışma alanına göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. İş tatmini düzeyinin ise medeni durum, yaş, mesleki deneyim ve çalışma alanı değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaştığı; cinsiyet, eğitim düzeyi, kurum türü ve çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca kariyer tatmini ile iş tatmini arasında negatif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, eczacıların kariyer tatmini ve iş tatmini düzeylerinin yalnızca demografik değişkenlerle açıklanamayacağı; mesleki deneyim, rol beklentileri ve kariyer gelişim olanakları gibi çok boyutlu etkenlerin bu süreçte etkili olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, eczacıların mesleki koşullarının iyileştirilmesi ve kariyer desteklerinin güçlendirilmesine yönelik düzenlemelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the pharmacy profession, which holds an important place within healthcare services, pharmacists' levels of career satisfaction and job satisfaction play a decisive role in terms of both individual and professional outcomes. The working conditions encountered in professional life, length of professional experience, and areas of practice are among the factors that may influence pharmacists' satisfaction levels. In this context, examining career satisfaction and job satisfaction together enables a more comprehensive evaluation of pharmacists' professional well-being. The aim of this study is to determine the levels of career satisfaction and job satisfaction of pharmacists working in the provinces of Sakarya, Düzce, and Bolu, and to examine the relationship between these two variables. The data collection tools used in the study were a Demographic Information Form, the Career Satisfaction Scale (Greenhaus vd. 1990), and the Job Satisfaction Scale (Brayfield and Rothe, 1951). The 5-item short forms of the scales, which were adapted into Turkish and whose validity and reliability analyses had been conducted, were preferred. The study was carried out using a relational survey model, and the data were analyzed using the SPSS 26.0 software package. In addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were applied. The Cronbach's alpha reliability coefficient was found to be 0.903 for the Career Satisfaction Scale and 0.807 for the Job Satisfaction Scale. According to the findings, career satisfaction did not show a significant difference with respect to gender, age, marital status, education level, type of institution, or length of employment; however, it differed significantly according to length of professional experience and area of practice. Job satisfaction, on the other hand, showed significant differences according to marital status, age, professional experience, and area of practice, while no significant differences were found in terms of gender, education level, type of institution, or length of employment. In addition, a negative and moderately significant relationship was identified between career satisfaction and job satisfaction. The results of the study indicate that pharmacists' levels of career satisfaction and job satisfaction are shaped not only by demographic variables but also by multidimensional factors such as professional experience, role expectations, and career development opportunities. Accordingly, it is recommended that professional working conditions be improved and career support mechanisms be strengthened for pharmacists.