Bazı süs bitkisi türlerinin çelik ile köklendirilmesinde farklı ortam ve hormon etkilerinin araştırılması
The investigation of effects of different media and hormone on rooting by stem cuttings of some ornamental plants
- Tez No: 461842
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, bazı süs bitkisi türlerinin çelikle köklendirilmesinde sera ortamı, köklendirme ortamı ve hormonların etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, lavzon yalancı servisi (Chamaecyparis lawsoniana (Murr.) Par. 'Ellwoodii'), fırça çalısı (Callistemon citrinus L.), yıldız çalısı (Pittosporum tobira (Thunb.) Ait.), adi porsuk (Taxus baccata L.), Japon kadife çamı (Cryptomeria japonica D.Don. 'Elegans' (Henk & Hochst.) Mast.), leylandi melez servisi (x Cupressocyparis leylandii (Jackson & Dallimore) Dallimore), oya ağacı (Lagerstroemia indica L.), keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.), sandal ağacı (Arbutus andrachne L.), Çin ağlayan servisi (Cupressus funebris Endl.), kara hurma (Diospyros lotus L.), Japon kurtbağrı (Ligustrum japonicum Thunb.), güz zeytini (Elaeagnus umbellata Thunb.), boyacı sumağı (Cotinus coggygria Scop.) ve mavi ladin (Picea pungens Engelm.'Glauca' Boiss.) türleri kullanılmıştır. Bu çalışmada üç farklı sera ortamı, iki farklı köklendirme ortamı (perlit ve turba) ve hormonların (IBA ve NAA hormonlarının 1000 ppm ve 5000 ppm dozları) etkileri sonucunda, köklenme yüzdesi, kallus yüzdesi, kök boyu ve kök sayısı değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda C. lawsoniana 'Ellwoodii', T. baccata, C. japonica 'Elegans', x C. leylandii, L. indica ve E. umbellata türlerinde köklenme başarısı elde edilirken diğer türlerde başarı sağlanamamıştır. Ayrıca Sera-2 ortamı (hava sıcaklığı 20±2oC, köklendirme ortamı alt sıcaklığı 25±2oC), perlit köklendirme ortamı ve NAA 1000 ppm işleminin köklenme başarısı açısından daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine effects of greenhouse media, rooting media and hormones on rooting by stem cuttings of some ornamental plants. In the scope of this study, Lawson's cypress (Chamaecyparis lawsoniana (Murr.) Par. 'Ellwoodii'), bottle brush (Callistemon citrinus L.), Japanese pittosporum (Pittosporum tobira (Thunb.) Ait.), European yew (Taxus baccata L.), Japanese red-cedar (Cryptomeria japonica D.Don. 'Elegans' (Henk & Hochst.) Mast.), the leyland cypress (x Cupressocyparis leylandii (Jackson & Dallimore) Dallimore), crape myrtle (Lagerstroemia indica L.), carob tree (Ceratonia siliqua L.), Eastern strawberry tree (Arbutus andrachne L.), Chinese Weeping Cypress (Cupressus funebris Endl.), date plum (Diospyros lotus L.), Japanese privet (Ligustrum japonicum Thunb.), autumn olive (Elaeagnus umbellata Thunb.), smoke tree (Cotinus coggygria Scop.) and blue spruce (Picea pungens Engelm.'Glauca' Boiss.) species were used. As a result of effects of three greenhouse media, two rooting media and hormones, values of rooting percentage, callus percentage, root length and the number of root were determined in this study. As a result of the study, rooting success was obtained in species of C. lawsoniana 'Ellwoodii', T.baccata, C. japonica 'Elegans', x C. leylandii, L. indica and E. umbellata, but it was not achieved in other species. It was also found that Greenhouse-2 media (air temperature at 20±2°C, rooting table temperature at 25±2°C), perlite rooting media and NAA 1000 ppm treatment were more effective in terms of the rooting success.