Enhancing efficiency in large-scale search: From traditional to neural retrieval systems
Büyük ölçekli aramada verimliliği artırmak: Gelenekselden sinirsel getirme sistemlerine
  1. Tez No: 1002662
  2. Yazar: ERMAN YAFAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük ölçekli belge koleksiyonlarından etkin bir şekilde bilgi erişimi, Bilgi Erişim (BE) alanında temel bir sorun olmaya devam etmektedir. Modern arama motorlarının karşılaştığı yoğun hesaplama yükü, kaynak kullanımını azaltan, ancak arama kalitesinden ödün vermeyen yeni yöntemleri gerekli kılmaktadır. Bu tez, arama etkinliğini artırmak üzere üç özgün katkı sunmaktadır. İlk olarak, dinamik budama yöntemlerini hızlandırmak amacıyla geliştirilen yeni belge sıralama teknikleri öneriyoruz. Önerdiğimiz bu yöntemlerle sorgu işleme hızında 1.33 kata kadar iyileştirme sağlanırken indeks boyutunda ve arama kalitesinde ihmal edilebilir seviyede kayıplar gerçekleşmektedir. İkinci olarak, ColBERT nöral erişim modeli için özgün seyrek merkez tabanlı erişim teknikleri geliştirdik. Bu yöntemler ColBERT temelli sorgu işlemini, etkinlikten ödün vermeden ve indeks boyutunu minimal düzeyde artırarak 4.6 kata kadar hızlandırmaktadır. Son olarak, ColBERT belge vektörleri için yeni statik budama yöntemleri öneriyoruz. Bu yöntemler sayesinde indekslenen belgelerdeki token'ların üçte biri, herhangi bir etkinlik kaybı yaşanmaksızın çıkarılabilmektedir. Bu budama yöntemleri ayrıca ek eğitim süreçleri gerektirmediğinden, mevcut sistemlerle kolaylıkla entegre edilebilir niteliktedir. Tüm bu katkılar, büyük ölçekli BE sistemlerinin daha hızlı, ölçeklenebilir ve ekonomik olarak sürdürülebilir hale gelmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Efficient retrieval of relevant documents from massive collections remains an essential challenge in Information Retrieval (IR). Modern search engines face immense computational demands, requiring novel approaches that reduce resource usage without sacrificing retrieval effectiveness. This thesis makes significant contributions to improving search efficiency through three distinct methods. First, we introduce innovative document reordering techniques specifically optimized for dynamic pruning algorithms. Our proposed methods achieve up to 1.33x speed-up in query processing, accompanied by negligible increases in index size and minimal impact on retrieval quality. Second, we present novel sparse centroid retrieval strategies tailored to the ColBERT neural retrieval model. These techniques accelerate ColBERT-based retrieval by up to 4.6x while maintaining high effectiveness and minimal additional indexing overhead. Lastly, we propose novel static pruning methods for ColBERT document embeddings that eliminate approximately one-third of the tokens from indexed documents without any loss in retrieval effectiveness. Critically, our pruning methods require no separate training stages, ensuring ease of integration into existing retrieval systems. Collectively, these contributions offer substantial advancements in retrieval efficiency, making large-scale IR systems faster, more scalable, and economically sustainable.