Gluten yıkıcı mimik enzim geliştirilmesi
Development of gluten-degrading mimic enzyme
  1. Tez No: 1002661
  2. Yazar: SEHER KARABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Çölyak hastalığı, dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkileyen yaygın bir otoimmün hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasında üç temel faktör rol oynamaktadır. Birincisi, bireylerin gluten içeren besinleri tüketmesiyle tetiklenen toksik etkidir. İkincisi, hastalığın güçlü bir genetik temele sahip olmasıdır. Çölyak hastalarının yaklaşık %95'inde insan lökosit antijeni HLADQ2 veya HLADQ8 genlerinden en az biri bulunmaktadır. Bu genlerin bulunmaması durumunda hastalığın gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Üçüncü olarak, bağırsağın lümeninde yer alan doku transglutaminaz 2 (tTG 2) enzimi tarafından deamine edilen gliadin peptitleri, CD4+ T hücreleri tarafından tanınmakta ve bu durum bağışıklık sistemini harekete geçirerek proinflamatuar bir süreç başlatmaktadır. Glutenin iki ana bileşeninden biri olan gliadin, çölyak hastalarında toksik etki oluşturan temel proteindir. Bu tez çalışması kapsamında; gliadin proteinini parçalayabilen kumamolisin enziminin katalitik bölgesindeki serin, glutamik asit ve aspartik asit aminoasitleri fonksiyonel monomer olarak kullanılmış olup, hedef molekül olarak gliadinin etkinliği delfinidin konjuge gliadin kullanılarak incelenmiştir. Enzim aktivite çalışmalarının sonucuna göre en iyi aktivite pH 3 için olup Km 7,81 µmol ve Vmax 5,8x10-5 µmoldak-1 olarak hesaplanmıştır. Sentezlenen mimik enzimin oldukça yüksek afinite gösterdiği ve mide ortamı gibi asidik ortamlarda aktif olduğu görülmüş olup oral yolla gerçekleşebilecek tedaviler için umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is one of the most common autoimmune disorders, affecting about 1% of people worldwide. Three main factors contribute to its development. The first is the toxic effect caused by consuming gluten-containing foods. The second factor is a strong genetic predisposition. Approximately 95% of celiac patients have at least one of the human leukocyte antigen (HLA) alleles, either HLA-DQ2 or HLA-DQ8. Not having these genes significantly reduces the likelihood of developing the disease. Thirdly, gliadin peptides deaminated by tissue transglutaminase 2 (tTG2), which is found in the intestinal mucosa, are recognized by CD4+ T cells. This recognition activates the immune system and initiates a proinflammatory response. Gliadin, one of the two main components of gluten, is the primary protein responsible for the toxic effect in celiac patients. As part of this thesis, serine, glutamic acid, and aspartic acid amino acids located in the catalytic site of the gliadin-degrading enzyme kumamolisin were used as functional monomers, and the effectiveness of the target molecule gliadin was examined using delphinidin-conjugated gliadin. According to enzyme activity assays, the highest activity was observed at pH 3, with calculated kinetic parameters of Km 7.81 µmol and Vmax 5,8x10-5 µmolmin⁻¹. The synthesized enzyme showed high substrate affinity and stayed active in acidic conditions, indicating strong potential for oral therapeutic uses.