Mekânın üretiminin sosyal belediyecilikle ilişkisi: Şahinbey Belediyesi örneği
The nexus between the production of space and social municipalism: A case study of Şahi̇nbey Municipality
- Tez No: 1002676
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, sosyal belediyecilik uygulamalarının kentsel mekânın üretimi üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmaktadır. Sosyal belediyecilik, toplumsal eşitsizlikleri azaltmayı, dezavantajlı grupları desteklemeyi ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen yerel yönetim politikalarını kapsamaktadır. Çalışmamız, Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde belediyenin sosyal yardım, eğitim, kültürel faaliyetler, sosyal tesisler ve aile politikaları vd. uygulamalarını ele almaktadır. Klasik belediyecilik altyapı ve temel hizmetlerle sınırlıyken, neoliberal politikaların etkisiyle sosyal belediyecilik, toplumsal değerleri, normları ve gündelik yaşam pratiklerini dönüştürme kapasitesine sahip olmuştur. Bu bağlamda Lefebvre'nin mekânın üretimi kuramı, mekânı yalnızca fiziksel bir yapı olarak sınırlamayıp, toplumsal ilişkilerin, iktidar ilişkilerinin ve normların üretildiği dinamik bir yapı olarak anlamak için temel bir çerçeve sunmaktadır. Çalışmamızda, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup, belediye personeli ve sosyal hizmetlerden yararlanan toplam 51 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler içerik analizi tekniği ile değerlendirilmiş, Lefebvre'nin algılanan, tasarlanan ve yaşanan mekân ayrımı çerçevesinde yorumlanmıştır. Bulgular, sosyal belediyecilik uygulamalarının mekân aracılığıyla toplumsal ilişkileri, gündelik yaşam pratiklerini ve değer sistemlerini yeniden şekillendirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte sosyal tesisler ile kültürel ve mesleki eğitim programları, bireylerin ekonomik, kültürel ve sosyal sermaye birikimini destekleyen önemli araçlar olarak işlev görmektedir. Dahası belediyenin aile ve kadın politikaları, toplumsal normların yeniden üretilmesi sürecinde belirleyici bir rol üstlendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of social municipal practices on the production of urban space. Social municipalism encompasses local government policies aimed at reducing social inequalities, supporting disadvantaged groups, and improving citizens' quality of life. The study focuses on the practices of Şahinbey Municipality in Gaziantep, including social assistance, education, cultural activities, social facilities, and family-oriented programs. While classical municipalism is limited to infrastructure and basic services, social municipalism shaped by neoliberal policies has the capacity to transform social values, norms, and everyday life practices. In this context, Lefebvre's theory of the production of space provides a framework for understanding space not merely as a physical structure but as a dynamic entity in which social relations, power mechanisms, and norms are produced. The study employs a qualitative research design, conducting semi-structured interviews with a total of 51 participants, including municipal staff and beneficiaries of social services. Data were analyzed using content analysis and interpreted through Lefebvre's distinction between perceived, conceived, and lived space. The findings indicate that social municipal practices reshape social relations, everyday life practices, and value systems through space. However, social facilities, along with cultural and vocational education programs, function as important instruments that support individuals' accumulation of economic, cultural, and social capital. Moreover, it has been observed that the municipality's family and women's policies play a decisive role in the reproduction of social norms.