Örgütsel etkililik: Yarışan değerler yaklaşımı ile sağlık sektöründe bir uygulama
Organizational effectiveness: An application at health sector with competing value approach
  1. Tez No: 100275
  2. Yazar: SELAMİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bütün örgütler belirli amaçlar için kurulurlar. Genelde amaçların başarılma derecesi olarak tanımlanan örgütsel etkililik kavramı, örgüt kuramında en çok önem verilen konulardan birisidir. Bu çalışmada, örgütsel etkililik konusu üzerinde durulmuştur. Çalışmanın temel amacı, yanşan değerler yaklaşımının kullanılarak medikal işletmelerin etkililik durumlarının incelenmesidir. Quinn ve Rohrbaugh tarafından geliştirilen yanşan değerler yaklaşımı, farklı ve çelişen örgütsel etkililik kriterlerini bir çerçeve içinde birleştiren bir yaklaşımdır. Araştırma örneklemini, Ankara'da faaliyette bulunan medikal işletmeler oluşturmaktadır. 140 medikal işletme araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada çeşitli istatistiksel analiz teknikleri kullanılmıştır. Çok değişkenli bir istatistiksel analiz tekniği olan faktör analizi, örgütsel etkililik boyutlannı belirlemek için kullanılmıştır. Etkililik değişkenlerinin önem derecesi ve bu değişkenlerle ilgili algılanan basan düzeyi arasındaki bağı sınamak amacıyla Spearman Sıra Korelasyon analizi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin gücü ve yönünü belirlemek için Pearson Korelasyon katsayısı kuUandmıştır. Araştırmada, medikal işletmelerin etkililik boyutlan saptanmış, işletmelerin etkililik değişkenleri ile ilgili yaptıklan önem derecelendirmeleri ve algıladıktan basan düzeyleri belirlenmiş ve etkililik boyutlan ve algılanan basan düzeyi arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Organizations are established for achieving several goals. Organizational effectiviness, commonly defined as the level of goal achievement, has been the most important topic in organization theory. This study focused on the concept of organizational effectiveness. The main purpose of this study is to analyze effectiveness of medical firms by using competing values approach. Developed by Quinn and Rohrbaugh, competing values approach integrates diverse and mutualy exclusive effectiveness criterias into a framework. Study sample comprised medical firms operating in Ankara. The number of firms included in research was 140. Questionnaire method were used for data collection. Several statistical methods were used for data analysis: Factor analysis, a multivariate statistical analysis technigue were employed to determine independent dimensions of organizational effectiveness. Spearman-Rank Order Correlation were applied to test association between importance of effectiveness criteria and perceived achievement level. To determine power and direction of relationships between two or more variables, Pearson Correlation Coefficients were calculated. Statistical procedures were performed by using SPSS for Windows. In this study, four dimensions of organizatinoal effectiveness were determined. Rank of importance of each effectiveness criteria and its perceived achievement level were assessed. Finally, relationships between effectiveness criterias and the dimensions of organizational a-efeectiveness were tested.