Ataerkillik ve erkeklik biçimlerinin karşılıklı ilişkileri ve etkileşimleri
The reciprocal relations and interactions of patriarchy and masculinity formations
  1. Tez No: 100274
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DEMREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BALKI AYDIN ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırmanın yanıt aradığı soru, ataerkilliğin ve onun ana parçalarından birisi olan erkekliğin birbirlerine nasıl nüfuz ettikleridir. Bu ana soru çerçevesinde erkekliklerin ve hegemonik erkekliklerin biçimlenmelerini açıklamaya ve onların ataerkillikle olan ilişkilerini ortaya koymaya çalıştım. Çalışmada, ataerkillik kavramının yaşanılan olguları belirtmedeki yetersizliğine değinmekte, ataerkilliği iki ana boyut içerisinde ele almaktayım: ataerkil ağ ve ataerkil sistem. Ataerkil ağ kavramını, ataerkillik kavramıyla tanımlanan yapılanmayı betimlemek için tercih ettim. Ataerkillik kavramı ise, bu yapılanmadan çok ideolojik ve algısal bir gerçekliğe karşılık gelir. Ataerkil ağ, ataerkil sistemi ve onu besleyen, devamını sağlayan kaynakları içeren bir yapılanmadır. Ataerkil sistem de, bu ağın içerisinde yer alan hiyerarşik bir düzendir. Belirli kuralları, alt-üst ilişkilerini ve ataerkil değer yargılarını içerir. Ataerkil ağda bulunan, ataerkil sistemin yeniden üretimini sağlayacak ana kaynaklardan en önemlisi hegemonik erkeklikler ve ona bağlı biçimlenmelerdir. Bu erkeklik biçimlenmeleri ataerkil sistemin yaşamsal kaynaklarıdır. Erkeklerin bu erkeklik biçimlenmeleriyle olan karmaşık ve zor ilişkilerini ortaya koymaya çalıştım. Bu biçimlenmelerin, nasıl erkeklerin kimlikleri ve karakterleri haline getirilmeye çalışıldıklarını inceledim. Araştırmada antropolojik, sosyolojik ve psikanalitik kuramlardan ve görüşlerden yararlanılmıştır. 1JS.«^ m U
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this research is to find out how patriarchy and masculinity are interpenetrated. To do this, I will focus on the formations of various masculinities including hegemonic masculinities and their relations with patriarchy. In this research, the concept of patriarchy is assumed to be insufficient in explaining the whole phenomena, since it corresponds to an ideological and perceptional reality and does not tell much about its structure. Therefore, the problem will be analyzed by using the concepts patriarchal network and patriarchal system. Here, the concept of patriarchal network is used to depict the structure which involves patriarchal system and the resources that support its maintainance. And, patriarchal system is a hierarchical social order which has its own specific rules and patriarchal value judgements. Hegemonic masculinities and their variations are the vital resources that enhance the patriarchal system. Following this logic, I will try to examine the complex relations of men with the formation of these masculinities and how they internalize these formations as part of their characters. The theoretical framework of this research is based on anthropological, sociological and psychoanalytical studies.