Perinatal kayıp yaşayan kadınlarda prenatal bağlanma ve gebelik anksiyetesinin incelenmesi
Examination of prenatal attachment and pregnancy anxiety in women with perinatal loss
  1. Tez No: 1002788
  2. Yazar: ZEKİYE EYİNOVASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Perinatal dönemde gebelik kaybı yaşayan kadınların prenatal bağlanma ve anksiyete durumlarını belirlemek ve gebelik kaybı olan ve olmayan gebelerin prenatal bağlanma ve anksiyete puanlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Analitik kesitsel tipteki bu araştırma Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi gebe polikliniğine başvuran, 91 gebe ile 14 Ocak 2025- 13 Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler Gebe Tanıtıcı Formu, Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ve Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği (PATÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, Student-t, Mann Whitney U testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Perinatal kayıp yaşayan ve yaşamayan gebeler arasında yalnızca gebelik sayısı ve yaşanılan yer açısından anlamlı fark olduğu görülmüştür. Kayıp yaşayan gebelerin çoğunun abortus deneyimlediği, kaybını kürtaj/düşük ile sonlandırdığı ve kayıp ile mevcut gebeliği arasında 1 yıldan az süre olduğu belirlenmiştir. Gebelerin bağlanmaları orta düzeyde olup; perinatal kayıp yaşayanların Prenatal Bağlanma Envanteri puan ortalaması (59.61±11.21) kayıp yaşamayanlardan (52.53±8.97) anlamlı olarak daha yüksektir. Her iki gruptaki gebelerin anksiyete yaşama durumunun benzer olduğu saptanmıştır. Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği puan ortalaması açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Perinatal kayıp yaşayan gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri toplam puanı ile Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği toplam puanı arasında ilişki bulunmamıştır. Perinatal kayıp yaşamayan gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri toplam puanı ile Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Perinatal kayıp yaşamanın sonraki gebeliklerde prenatal bağlanmayı arttırırken anksiyete üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür. Perinatal kayıp yaşayan gebelerin aksine kayıp yaşamayanların prenatal bağlanma puanı arttıkça perinatal anksiyete puanının da anlamlı olarak arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the prenatal attachment and anxiety status of women who experienced pregnancy loss in the perinatal period and to compare the prenatal attachment and anxiety scores of pregnant women with and without pregnancy loss. Material and Methods: This analytical cross-sectional study was conducted with 91 pregnant women who applied to the pregnancy clinic of Aydın Women's and Children's Diseases Hospital between January 14, 2025 and June 13, 2025. Data were collected using the Pregnant Identifier Form, Prenatal Attachment Inventory (PAI), and Perinatal Anxiety Screening Scale (PASS). Descriptive statistics, Chi-square, Student-t, Mann Whitney U test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Results: Significant differences were found between pregnant women who experienced perinatal loss and those who did not, only in terms of the number of pregnancies and place of residence. It was determined that most pregnant women who experienced loss had experienced abortion, terminated their loss with abortion/miscarriage, and the time between the loss and their current pregnancy was less than one year. The attachment levels of the pregnant women were moderate; the mean Prenatal Attachment Inventory score of those who experienced perinatal loss (59.61±11.21) was significantly higher than that of those who did not experience loss (52.53±8.97). The level of anxiety experienced by pregnant women in both groups was found to be similar. No significant difference was found between the groups in terms of mean Perinatal Anxiety Screening Scale scores. There was no correlation between the total Prenatal Attachment Inventory score and the total Perinatal Anxiety Screening Scale score of pregnant women who experienced perinatal loss. A moderately positive correlation was found between the total Prenatal Attachment Inventory score and the total Perinatal Anxiety Screening Scale score of pregnant women who did not experience perinatal loss. Conclusion: Experiencing perinatal loss has been shown to increase prenatal bonding in subsequent pregnancies but has no effect on anxiety. In contrast to pregnant women who experienced perinatal loss, those who did not experience loss showed a significant increase in perinatal anxiety scores as their prenatal bonding scores increased.