Kullanıcının konut yakın çevresinde kimlik arayışına-özel mekan oluşturmasına-yönelik yaklaşımlar
The Approaches to the user's to the search for identity formation of private space in the near home environment
  1. Tez No: 100279
  2. Yazar: ŞENAY GÜNEYMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
11 ÖZET Birinci bölümde, çalışmanın konusu ve kapsamı, içerdiği temel kavramlar, sorgulanan temel noktalar tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, kullanıcının çevresinde kimlik arayışı, insan-çevre etkileşimi temel alınarak incelenmektedir. Çevre, yapılı çevre, yer kavramları üzerinde durulmaktadır. Kullanıcı-yapılı çevre-kimlik ilişkileri irdelenerek, kullanıcının çevresinde kimlik arayışının nedenleri; bireyin gereksinimleri, çevreyle iletişimi, bireyin sosyal etkileşimi kapsamında, ortaya konmaktadır. Kullanıcı-yapılı çevre-kimlik ilişkilerini bir bütün olarak içeren“yer kimliği”kavramı, insanın varoluşundaki yeri vurgulanarak incelenmektedir. Üçüncü bölümde, kullanıcının kimlik arayışına yanıt verebilen çevrelerin nitelikleri, ilgili düzenleme ölçütleri ortaya konmakta; çevre tasarımı anlayışının bu çevrelere ilişkin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bireyin çevresinde kimlik oluşumunun bir üst düzeyini yansıtan yer duyumu oluşumu, tasarım açısından değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde, kullanıcının konut yakın çevresindeki kimlik arayışı, ikinci ve üçüncü bölüm kapsamlarıyla ilişkilendirilerek incelenmektedir. Konut yakın çevresinin tanımı, nitelikleri incelenerek; kullanıcı-konut yakın çevresi etkileşimi temel alınmaktadır. Kullanıcının konut yakın çevresiyle iletişimi ve konut yakın çevresindeki sosyal etkileşimi ele alınarak, konut yakın çevresi bileşenleri kimlik açısından değerlendirilmektedir. Kullanıcının konut yakın çevresinde kimlik oluşturması, kimliklerin iletişimi açısından değerlendirilerek, kullanıcının kişiselleştirme davranışı incelenmektedir. Beşinci bölüm, çalışmanın genel değerlendirilmesini ortaya koymaktadır. u. T.«:ı? s,
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY At the first chapter, the subject and the extent of the study; the basic concepts that the study consists, basic points that are questioned are introduced. At the second chapter, the user's search for identity within his/her environment is searched at the basis consisting men-environment interaction. The concepts of the environment, built environment, place is emphasized. By discussing the user-built environment and identity relation, the reasons of the user's search for identity are set with a concept of the needs of the user, the communication of the user with the environment, the social interaction of the individual. Place-identity concept, which consists user-built environment-identity relationship as a whole is searched emphasizing the role it has in the existence of the human. At the third chapter, the properties environments able to respond the individual's/user's search for identity, related criterion of organization are set; the evaluation of the understanding of the environmental design with regard to these environments is made. The formation of the sense of place reflecting the user's formation of identity in his/her environment on an upper layer is evaluated regarding to the design. At the fourth chapter, the user's search for identity in his near-home environment is searched with regard to the second and third chapter. By examining the definition and properties of the near-home environment; the interaction of the user and the near home environment is taken as basis. By examining the contact the user has with the near home environment and the social interaction there, the components of the near home environment is evaluated with regard to identity. By evaluating the user's formation ofIV identity in the near home environment with regard to the communication of identities, the personalisation behaviour of the user is examined. At the fifth chapter, a general evaluation of the study is made.