Toplumdan gelen akut kolesistit ve mekanik ikterli hastaların safra yolu kültürlerinin incelenmesi
Examination of bile duct cultures in patients with community acquired acute cholecystitis and mechanical jaundice
- Tez No: 1002828
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÖZSÜT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akut kolesistit ve akut kolanjit gibi safra yolu infeksiyonları, uygun ampirik antibiyotik tedavisinin geciktiği durumlarda yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmada, toplum kökenli akut kolesistit, akut kolanjit ve mekanik ikter tanısı alan hastalardan elde edilen safra yolu kültürlerinde izole edilen mikroorganizmaların dağılımı ve antimikrobiyal direnç profillerinin değerlendirilmesi, başlangıç ampirik antibiyotik tedavisinin uygunluğunun incelenmesi ve bakteriyemi ile klinik sonuçlar arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi'nde toplum kökenli akut kolesistit, akut kolanjit veya mekanik ikter tanısı alan 184 hasta dahil edilmiştir. Safra kültürleri ameliyat sırasında, endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi, perkütan kolesistostomi veya perkütan transhepatik kolanjiyografi yoluyla elde edilmiştir. Mikroorganizmaların tanımlanması konvansiyonel mikrobiyolojik yöntemlerle yapılmış, antimikrobiyal duyarlılık testleri EUCAST'e (Avrupa Antimikrobik Duyarlılık Testleri Komitesi ) göre değerlendirilmiştir. Klinik şiddet sınıflaması Tokyo Rehberi 2018'e göre yapılmıştır. Demografik veriler, laboratuvar bulguları, mikrobiyolojik sonuçlar, ampirik antibiyotik tedavileri, tedavi değişiklikleri, rekürrens ve mortalite analiz edilmiştir. Bulgular: Safra kültürlerinde %53,8 oranında üreme saptanmıştır. En sık izole edilen etkenler Escherichia coli (%45,5), Klebsiella spp. (%22,2) ve Enterococcus spp. (%9,1) olmuştur. Gram-negatif izolatların %13,3'ünde genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üretimi saptanmıştır. Kan kültürü alınan hastaların %35,5'inde üreme gözlenmiş olup en sık etken E. coli olarak belirlenmiştir. Başlangıç ampirik antibiyotik tedavisi olguların %60'ında uygun bulunurken, %25,3'ünde yetersiz, %14,6'sında ise gereksiz geniş spektrumlu tedavi uygulandığı saptanmıştır. Olguların %75,9'unda tedavide eskalasyon veya de-eskalasyon gereksinimi olmuştur. Doksan gün içinde rekürrens oranı %8 olarak bulunmuştur. Sonuç: Toplum kökenli safra yolu infeksiyonlarında Gram-negatif bakteriler baskın etkenler olup dikkate değer yüksek direnç oranları mevcuttur. Ampirik antibiyotik tedavisinin kültür sonuçları ile sıklıkla uyumsuz olması, yerel mikrobiyolojik verilerin ve erken infeksiyon hastalıkları konsültasyonunun önemini ortaya koymaktadır. Safra kültürüne dayalı antibiyotik optimizasyonunun klinik sonuçları iyileştirebileceği ve gereksiz geniş spektrumlu antibiyotik kullanımını azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Biliary tract infections such as acute cholecystitis and acute cholangitis are associated with significant morbidity and mortality, particularly when appropriate empirical antimicrobial therapy is delayed. This study aimed to evaluate the microbiological profile and antimicrobial resistance patterns of bile cultures obtained from community-acquired patients with acute cholecystitis, acute cholangitis, and mechanical jaundice, to assess the accuracy of initial empirical antibiotic therapy, find out the resistance profile of bacteria, and to investigate factors associated with bacteremia and clinical outcomes. Methods: This prospective observational study included 184 community-acquired patients diagnosed with acute cholecystitis, acute cholangitis, or mechanical jaundice at Istanbul Faculty of Medicine. Bile cultures were obtained intraoperatively, via endoscopic retrograde cholangiopancreatography, percutaneous cholecystostomy, or percutaneous transhepatic cholangiography. Isolated microorganisms were identified using conventional microbiological methods, and antimicrobial susceptibility testing was performed according to EUCAST (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing) criteria. Clinical severity was classified based on Tokyo Guidelines 2018. Demographic data, laboratory findings, microbiological results, empirical antibiotic regimens, treatment modifications, recurrence, and mortality were analyzed. Results: Bile cultures were positive in 53.8% of patients. The most frequently isolated microorganisms were Escherichia coli (45.5%), Klebsiella spp. (22.2%), and Enterococcus spp. (9.1%). Extended-spectrum beta-lactamase production was detected in 13.3% of Gram-negative isolates. Blood cultures were positive in 35.5% of patients in whom blood cultures were obtained, predominantly yielding E. coli. Initial empirical antibiotic therapy was appropriate in 60% of cases, while 25.3% received insufficient coverage and 14.6% received unnecessarily broad-spectrum therapy. Recurrence within 90 days was observed in 8% of cases. Conclusion: Community-acquired biliary tract infections are predominantly caused by Gram-negative bacteria with notable antimicrobial resistance rates, highlighting the importance of local microbiological surveillance and early infectious diseases consultation. Bile culture–guided antimicrobial optimization may improve clinical outcomes and reduce unnecessary broad-spectrum antibiotic use.