Sıçanlarda gürültünün vestibüler sistem üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the noise on the vestibular system in rats
- Tez No: 1002861
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYÇA ÇİPRUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Odyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, farklı şiddetlerde düşük frekanslı gürültü (DFG) ve patlama tipi gürültü maruziyetlerinin vestibüler sistem üzerindeki uzun dönem etkilerini elektrofizyolojik, davranışsal ve histolojik düzeyde araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Sprague-Dawley sıçanlar, 110 dB SPL ve 120 dB SPL düzeylerinde 6 saat sürekli DFG maruziyetine; C57BL/6J fareleri bilateral tek seferlik patlama gürültüsüne tabi tutulmuştur. İşitsel fonksiyonlar işitsel beyinsapı cevabı (ABR) ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ile, vestibüler fonksiyon ise servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (cVEMP) ve vestibüler sensör uyarılmış potansiyeller (VsEP) ile değerlendirilmiştir. Davranışsal performans denge kirişi ve rotarod testleri ile ölçülmüş, utriküler sinaptik organizasyon ise immünofloresan boyama ile analiz edilmiştir. Bulgular: Patlama gürültüsü ve 120 dB SPL DFG maruziyeti hem işitsel hem vestibüler fonksiyonlarda kalıcı bozulmalara yol açarken, 110 dB SPL maruziyetinin etkileri geçici ve sınırlı kalmıştır. 120 dB SPL grubunda ABR eşiklerinde artış, I. Dalga amplitüdlerinde azalma, cVEMP eşiklerinde artış, amplitüdlerde azalma ve latans uzaması gözlenmiştir. Davranışsal testlerde bu bulgular, rotarod ve denge kirişi testi skorlarında bozulma ile desteklenmiştir. Histolojik analizler, 120 dB SPL maruziyetinin utrikülün striola bölgesinde seçici sinaptik kayba yol açtığını göstermiştir. Patlama gürültüsü modelinde ise ileri düzey işitme kaybına ek olarak VsEP eşik değişimi olmaksızın amplitüdlerde azalma ve hem striolar hem de ekstra-striolar sinaptik bütünlükte bozulma gözlenmiştir. Sonuç: Gürültü maruziyeti vestibüler sistemi doğrudan etkileyen önemli bir çevresel risk faktörüdür. Bu çalışma, gürültüye bağlı vestibüler disfonksiyonun şiddete bağlı, sinaptik düzeyde hasar ile ilişkili olduğunu ve striolar bölgenin gürültüye karşı daha hassas olduğunu ortaya koymuştur. Gürültüye bağlı denge bozukluklarının altında vestibüler sinaptopati mekanizması önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the long-term effects of different types and intensities of noise exposure, specifically low-frequency noise (LFN) and blast noise, on the vestibular system at electrophysiological, behavioral, and histological levels. Methods: Sprague-Dawley rats were exposed to 6 hours continuous LFN at 110 dB SPL and 120 dB SPL, while C57BL/6J mice were subjected to a bilateral single dose of blast exposure. Auditory function was assessed using auditory brainstem responses (ABR) and distortion product otoacoustic emissions (DPOAE). Vestibular function was evaluated using cervical vestibular-evoked myogenic potentials (cVEMP) and vestibular sensory-evoked potentials (VsEP). Behavioral performance was quantified using the beam-walking and rotarod tests. Utricular synaptic organization was analyzed via immunofluorescence staining. Results: Both blast and 120 dB SPL LFN exposure caused permanent deficits in auditory and vestibular function, whereas the effects of 110 dB SPL LFN exposure were temporary and limited. In the 120 dB SPL group, increases in ABR thresholds, decreases in wave I amplitudes, increases in cVEMP thresholds, decreases in amplitudes, and prolonged latencies were observed. These functional impairments were consistent with behavioral findings reduced performance of rotarod and balance beam scores. Histological analysis revealed selective synaptic loss in the striolar region of the utricle following exposure to 120 dB SPL noise level. In the blast exposure model, severe auditory impairment, reduced VsEP amplitudes, and disruption of synaptic integrity in both striolar and extra-striolar regions were obtained. Conclusion: Noise exposure is an important environmental risk factor that directly affects the vestibular system. This study revealed that noise-induced vestibular damage is intensity-dependent, associated with synaptopathy and that the striolar region is particularly vulnerable to exposure. Vestibular synaptopathy emerges as a key mechanism underlying noise-induced balance dysfunction.