Gürültüye maruz bırakılan sıçanlarda intratimpanik deksametazon,N-asetil sistein, pirasetamın kokleayı koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of dexamethasone, N-acetyl cysteine and piracetam citoprotective effects on the cochleas of noise exposed rats
- Tez No: 243481
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gürültünün kokleada yarattığı tahribatı önlemeye yönelik tedavi yaklaşımlarına katkı sağlamak.Gereç ve yöntem: 30 rat, 24 saat süre ile 110 dB beyaz gürültüye maruz bırakılmış, daha sonra 3 gruba ayrılan ratlara intratimpanik steroid, pirasetam, ve N-asetil sistein ve kontrol kulak tarafına da SF uygulanmıştır. Sakrifiye edilen ratlarda, temporal kemik rezeksiyonu yapılmış, kokleaları histolojik olarak incelenmiştir. Korti organı, stria vaskülaris ve spiral ganglionda apopitotik hücreler ışık mikroskobu ile belirlenmiş ve apopitotik hücre sayısı üzerinden tahriba düzeyleri saptanmıştır.Bulgular: Steroid grubunda, kontrol grubuna göre korti organı, stria vaskülaris ve spiral ganglionda apopitotik hücre sayıları önemli ölçüde düşük bulunmuştur (p0,05).Sonuç: Steroid, pirasetam ve NAC gürültüye karşı korti organı ve stria vaskülarisi koruma yönünden etkin bulunmuştur. Buna karşın steroidlerin, NAC ve pirasetama göre spiral ganglionu da önemli ölçüde koruyabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to contribute to the therapeutic approaches that prevent of noise created cohlear damage.Materials and methods: 30 rats for a period of 24 hours were exposed to 110 dB white noise, then divided into 3 groups of rats and dexamethasone, N-acetyl cysteine, and piracetam applied via the intratympanic route and the SF was applied to control side. The rats were sacrificed, temporal bone resection was performed, and rats cohlea were examined histologically. Apoptotic cells in the stria vascularis, organ of Corti, and spiral ganglion were showed by light microscopy, and destruction levels were determined by the number of apoptotic cells.Results: In the steroid group, compared to control group, the effect of dexamethasone on the stria vascularis, organ of Corti, and spiral ganglion was associated with significant results (p0,05).Conclusion: Dexamethasone, N-acetyl cysteine, and piracetam protection against noise have been found effective on the stria vascularis, and organ of Corti. However, dexamethasone was able to maintain the spiral ganglion significantly better than the NAC and piracetam.