Yakıt hücresi sistem verimliliğinin makine öğrenmesi yöntemleriyle analizi ve tahmini
Analysis and prediction of fuel cell system efficiency using machine learning methods
  1. Tez No: 1002877
  2. Yazar: EMRE KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YILMAZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
Özet
Proton değişim membranlı yakıt hücrelerinde performans tahmini amacıyla makine öğrenmesi tabanlı yöntemlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Ancak raporlanan model performansı yalnızca seçilen algoritmaya değil, kullanılan değerlendirme stratejisine de bağlıdır ve bu yöntemsel etki yakıt hücresi literatüründe sistematik biçimde incelenmemiştir. Bu doktora tezi, farklı değerlendirme stratejilerinin raporlanan performansı, aşırı uyum yanlılığını ve model seçimini nasıl etkilediğini inceleyerek söz konusu boşluğu ele almaktadır. Bu amaçla, yeniden örnekleme eksenini (tek eğitim–test ayırma ve 𝑘-katlı çapraz doğrulama) hiperparametre ayarlama ekseninden (ayarsız ve ayarlı) ayrıştıran kontrollü bir 2 × 2 faktöriyel tasarım kurulmuştur. Dört değerlendirme stratejisi — Eğitim–Test Temeli, Ayarlı Eğitim–Test Bölünmesi, 𝑘-Katlı Çapraz Doğrulama ve İç İçe Çapraz Doğrulama — üç veri kümesi üzerinde, farklı algoritmik aileleri temsil eden regresyon modelleriyle akım yoğunluğu tahminleri açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular, test 𝑅2 değerlerinin büyük ölçüde yeniden örnekleme ekseninden etkilendiğini, aşırı uyum göstergelerinin ise hem yeniden örnekleme hem de hiperparametre ayarlamasına duyarlı olduğunu göstermektedir. Eğitim–test ayırma temelli stratejiler genel olarak daha iyimser tahminler üretirken, iç içe çapraz doğrulama daha temkinli ve kararlı tahminler sunmaktadır. Sonuç olarak bu tez, iç içe çapraz doğrulamayı referans protokol olarak önermekte; standart 𝑘-katlı çapraz doğrulamayı ise hesaplama açısından daha düşük maliyetli bir alternatif olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Machine learning has become widely adopted for proton exchange membrane fuel cell (PEMFC) performance prediction. However, reported model performance depends not only on the selected algorithm but also on the evaluation strategy used during model development, and this methodological effect has not been systematically investigated in the fuel cell literature. This dissertation addresses this gap by examining how different evaluation strategies influence reported performance, overfitting bias, and model selection. To this end, a controlled 2 × 2 factorial design is constructed to separate the resampling axis (single hold-out versus 𝑘-fold cross-validation) from the hyperparameter tuning axis (untuned versus tuned). Four evaluation strategies — Train–Test Baseline, Tuned Train– Test Split, 𝑘-Fold Cross-Validation, and Nested Cross-Validation — are compared across three datasets, using regression models representing different algorithmic families, for both current density and power density prediction. The findings show that test 𝑅2 is influenced mainly by the resampling dimension, whereas overfitting indicators respond to both resampling and hyperparameter tuning. Hold-out-based strategies generally produce more optimistic estimates, while nested cross-validation yields more conservative and stable estimates. Overall, this dissertation proposes nested cross-validation as the reference protocol, while standard 𝑘-fold cross-validation is presented as a computationally less demanding alternative.