Performance evaluation of intermediate temperature solid oxide fuel cell integrated with advanced supercritical carbon dioxide Brayton cycles
Gelişmiş süperkritik karbondioksit Brayton çevrimleri ile entegre orta sıcaklık katı oksit yakıt hücresinin performans değerlendirmesi
- Tez No: 851093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KALINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, atık ısı geri kazanımı ve enerji dönüşümünü değerlendirmeye odaklanarak genel sistem verimliliğini artırmak için orta sıcaklıktaki katı oksit yakıt hücresinin üç farklı süperkritik karbon dioksit Brayton döngüsü konfigürasyonuyla entegrasyonunu araştırmaktadır. EES programı aracılığıyla sıcaklık, akım yoğunluğu ve ısı eşanjörü verimliliği gibi çeşitli çalışma parametreleri, sistem performansı üzerindeki etkilerini belirlemek için incelenmektedir. Araştırma, süperkritik karbon dioksit sıvısının özelliklerinin çevrim verimliliği üzerindeki etkisinden, orta sıcaklıktaki katı oksit yakıt hücresi ve hibrit sistemlerin performansının ve verimliliğinin değerlendirilmesine kadar çeşitli yönleri kapsamaktadır. Araştırmanın son bölümünde katı oksit yakıt hücresi/süperkritik karbon dioksit Brayton çevrimi hibrit sistemlerinin verimlilikleri ve güç paylaşımları karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Bulgular, farklı hibrit sistemlerin potansiyelinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına dair bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the investigation of the incorporation of solid oxide fuel cells operating at intermediate temperatures through three different configurations of supercritical carbon dioxide Brayton cycles. The primary objective is to elevate the overall system efficiency by emphasizing the evaluation of waste heat recovery and energy conversion processes. Through the EES program, various operating parameters including temperature, current density, and heat exchanger effectiveness are examined to ascertain their impact on system performance. The investigation spans various aspects, from the impact of characteristics of supercritical carbon dioxide fluid on cycle efficiency to evaluating the performance and efficiency of the intermediate temperature solid oxide fuel cell and hybrid systems. In final part, the research comparatively analyses the efficiencies, and power shares, of solid oxide fuel cell/supercritical carbon dioxide Brayton cycle hybrid systems. The findings offer insights into thorough comprehension of the potential of different hybrid systems.