12 haftalık vücut ağırlığı ve direnç antrenmanlarının performans, vücut bileşimi ve metabolik parametreler üzerindeki etkisi
Effects of 12 weeks of bodyweight and resistance training on performance, body composition and metabolic parameters
- Tez No: 1002876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12 haftalık vücut ağırlığı ve direnç (fitness) antrenmanlarının performans, vücut bileşimi ve bazı metabolik parametreler üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya yaş ve fiziksel özellikleri benzer, düzenli antrenman yapan 20 sporcu (deney grubu) ve sedanter (kontrol grubu) 10 katılımcı olmak üzere toplam 30 kişi dâhil edilmiştir. Deney grubu rastgele iki gruba (Grup 1 = Fitness n=10; Grup 2= Vücut Ağırlığı n=10) ayrılmıştır. Deney grupları halihazırda olan antrenmanlarına ilaveten haftada üç gün olmak üzere 12 hafta boyunca bu araştırma için planlanan programları uygularken, kontrol grubu herhangi bir egzersiz programına katılmamıştır. Öntest-sontest dizaynlı bu çalışmada performans değerlendirmesi kapsamında dayanıklılık ve kuvvet parametreleri ile vücut bileşimi parametreleri ölçülmüştür. Verilerin analizinde iki yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular, dayanıklılık ve kuvvet performanslarında zaman etkisi, grup etkisi ve zaman × grup etkileşimi açısından anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir (p<0,05). Performans gelişiminin en yüksek olduğu grubun fitness antrenman grubu olduğu, vücut ağırlığı grubunun daha sınırlı ancak anlamlı bir gelişim gösterdiği, kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, antrenmanlara ilaveten uygulanan 12 haftalık düzenli direnç ve vücut ağırlığı antrenmanlarının performans parametreleri üzerinde olumlu etkiler sağladığı, özellikle direnç antrenmanlarının daha belirgin kazanımlar oluşturduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 12 weeks of bodyweight and resistance (fitness) training on performance, body composition, and selected metabolic parameters. A total of 30 participants were included in the study, consisting of 20 regularly training athletes with similar age and physical characteristics (experimental group) and 10 sedentary individuals (control group). The experimental group was randomly divided into two subgroups (Group 1 = Resistance Training, n = 10; Group 2 = Bodyweight Training, n = 10). In addition to their regular training routines, the experimental groups performed the training programs specifically designed for this study three days per week for 12 weeks, while the control group did not participate in any exercise program. In this pretest–posttest designed study, endurance and strength parameters within the scope of performance assessment, as well as body composition parameters, were measured. Data were analyzed using a two-way repeated measures ANOVA, and the level of significance was set at p < 0.05. The results demonstrated significant differences in endurance and strength performance in terms of time effect, group effect, and time × group interaction (p < 0.05). It was determined that the fitness training group exhibited the greatest improvement in performance, the bodyweight training group showed a more limited but significant improvement, and no significant changes were observed in the control group (p > 0.05). In conclusion, it can be stated that 12 weeks of regular resistance and bodyweight training, when added to regular training routines, have positive effects on performance parameters, with resistance training producing more pronounced gains.