Hayat bilgisi öğretiminde programlandırılmış öğretimin erişi ve kalıcılığa etkisi
The Programmed instruction's achievement in living study course and it's effects to retention
  1. Tez No: 100288
  2. Yazar: FÜSUN GÜLDEREN ALACAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim üçüncü sınıf hayat bilgisi dersinde Programlandırılmış öğretim yapılan grubun erişi ortalaması ve kalıcılık puanlanyla, geleneksel öğretim yapılan grubun erişi ortalaması ve kalıcılık puanları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığım ortaya koymaktır. Araştırmada deneysel yöntemin ön test-son test kontrol gruplu deseni kullanılmıştır.Araştırma Ankara ili Çankaya ilçesi Noterler Birliği İlköğretim Okulu üçüncü sınıfların hayat bilgisi dersi“Dünyamız ve Gökyüzü ile Çevremizdeki Maddeler”üniteleri üzerinde yapılmıştır. Aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1- Programlandırılmış öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersinde toplam düzeydeki erişi ortalaması ve kalıcılık puanlarıyla, geleneksel öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersindeki toplam düzeydeki erişi ortalamaları arasında birinci gurubun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur; fakat kalıcılık puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2- Programlandırılmış öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersinde bilgi düzeyindeki erişi ortalaması ve kalıcılık puanlarıyla, geleneksel öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersindeki bilgi düzeyi erişi ortalamaları arasında birinci gurubun lehine anlamlı bir fark bulunmuş; fakat kalıcılık puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3- Programlandırılmış öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersinde kavrama düzeyindeki erişi ortalaması ve kalıcılık puanlarıyla, geleneksel öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersindeki kavrama düzeyi erişi ortalamaları arasında birinci gurubun lehine anlamlı bir fark bulunmuş; fakat kalıcılık puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4- Programlandırılmış öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersinde uygulama düzeyindeki erişi ortalaması ve kalıcılık puanlarıyla, geleneksel öğretim yapılan grubun hayat bilgisi dersindeki uygulama düzeyi erişi ortalaması ve kalıcılık puanlan arasında birinci gurubun lehine anlamlı bir fark bulunmamıştır.5- Bilgiyi bulma, kullanma ve o bilgiden yenilerini üretme düzeylerindeki erişi ortalamaları arasında, programlandırılmış öğretim gören grubun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this study is to determine the retained average of the programmed group study at the 3rd grade, primary school, for the course called General Studies, and to find out if there is a significant difference between the average of the traditionally oriented group and stationary scores attained. In this research, pre-test ant post-test measures were used with a control group. The study was carried out on the units“Our World, Sky, and Substances Around Us”in general studies conducted at the third year students in Noterler Birliği Primary School, Çankaya, Ankara. The following findings are arrived at: 1. A significant difference was found at the total achievement but retantion raverages is not found in the favor of the first group. 2. A significant difference was found at the level of knowledge at achievement but retantion raverages is not found in the favor of the first group. 3. A significant difference was found at the level of comprehension at achievement but retantion raverages is not found in the favor of the first group. 4. A significant difference was not found at the level of application at achievement and retained averages between the programmed and traditional groups in favor of the former group 5. Finding the knowledge and using it in creating new ones from it, among the average of applications, there was significant difference for the advantage of the group that attended the programmed instruction.