İHA yer sistemlerindeki kapalı devre ağlarda veri sızıntısı önleme (DLP) ve log analizi
Data loss prevention (DLP) and log analysis in closed-loop networks of UAV ground systems
- Tez No: 1002911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İnsansız hava aracı (İHA) yer sistemleri, dış ağlardan tamamen izole edilmiş kapalı devre yapıları sayesinde yüksek güvenlikli görev ortamları oluşturur. Bu ortamlarda işlenen görev planları, uçuş kayıtları ve sistem yapılandırma dosyaları son derece hassas bilgiler içerir. Ancak fiziksel izolasyon, veri sızıntısı riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Harici depolama aygıtları, bakım süreçleri ya da yerel ağ paylaşımları aracılığıyla yetkisiz veri aktarımı gerçekleşebilir. Bu nedenle kapalı devre ağlarda Veri Kaybı Önleme (Data Loss Prevention - DLP) mekanizmalarının uygulanması, bilgi güvenliğini sürdürülebilir kılmak açısından önemlidir. Bu tez, İHA yer sistemlerinde kullanılan kapalı devre ağ yapılarında veri sızıntısının engellenmesi ve güvenlik olaylarının bütüncül biçimde analiz edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada Forcepoint DLP çözümü kullanılarak görev bilgisayarları, sunucular ve operatör istasyonlarında veri hareketleri izlenmiştir. DLP politikaları; USB, çıkarılabilir disk, yerel ağ paylaşımı ve yazıcı gibi kanallar üzerinden gerçekleşen veri akışlarını denetleyecek biçimde yapılandırılmıştır. Hassas verilerin belirlenmesi için EDM (Exact Data Matching) ve IDM (Indexed Document Matching) yöntemleriyle veri parmak izi şablonları oluşturulmuş, böylece görev planlarının, sistem konfigürasyonlarının ve telemetri çıktılarının yetkisiz ortamlara taşınması engellenmiştir. Olay kayıtlarının merkezi yönetimi için Wazuh ve Graylog sistemleri entegre edilmiştir. Wazuh ajanları, uç noktalarda gerçekleşen dosya erişimleri, yetki değişiklikleri ve kullanıcı faaliyetlerini gerçek zamanlı olarak izlemiştir. Graylog, farklı kaynaklardan gelen kayıtları birleştirip normalleştirerek tek bir görünürlük katmanı oluşturmuştur. Bu sayede DLP, sistem ve kullanıcı aktiviteleri tek bir izleme altyapısı altında toplanmıştır. Korelasyon kuralları yardımıyla, olası veri sızıntısı girişimlerini gösteren olay zincirleri tespit edilmiştir. Ağ mimarisinde VLAN segmentasyonu ve görev odalarıyla sistem odaları arasındaki veri akışları incelenmiş, güvenlik duvarı kurallarıyla Forcepoint ajanlarının bu yapıya nasıl entegre edildiği gösterilmiştir. DLP çözümü ağ geçidi yerine uç nokta düzeyinde konumlandırılmış, böylece kapalı devre yapı korunurken içerik tabanlı kontrol sağlanmıştır. Test senaryolarında, gizli dosyaların USB belleklere kopyalanması veya paylaşımlı klasörlere taşınması DLP tarafından engellenmiş, ilgili kayıtlar Wazuh tarafından yakalanarak Graylog panellerinde görselleştirilmiştir. Sonuçlar, Forcepoint DLP'nin çevrimdışı ortamlarda da etkili biçimde çalıştığını göstermiştir. Wazuh ve Graylog entegrasyonu, olay farkındalığını artırmış ve alarm üretimini otomatikleştirmiştir. Böylece güvenlik ekiplerinin manuel denetim yükü azalmıştır. Rol tabanlı politika yönetimiyle yanlış pozitif oranları düşürülmüş, sistemin kullanımı daha pratik hale gelmiştir. Bu çalışma, İHA yer sistemleri gibi yüksek güvenlik gerektiren kapalı ağlarda veri sızıntısı önleme ve log analizi süreçlerini bir bütün olarak ele almaktadır. Forcepoint DLP'nin Wazuh ve Graylog ile birlikte çalıştığı model, hem önleyici hem de tespit edici bir güvenlik katmanı oluşturmuştur. Bu yapı, savunma projelerinde veri bütünlüğünü koruyan, olaylara hızlı müdahale imkânı sağlayan örnek bir sistem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicle (UAV) ground systems operate in air-gapped, closed-loop network environments designed to ensure high operational security. These systems handle critical mission data such as flight plans, configuration files, and telemetry logs. Although physical isolation reduces external threats, it does not completely eliminate the risk of data leakage. Unauthorized data transfers may still occur through removable devices, maintenance operations, or local network sharing. For this reason, implementing Data Loss Prevention (DLP) mechanisms in closed networks is essential to maintain information integrity and operational reliability. This thesis focuses on preventing data leakage and performing integrated log analysis within the closed-network architecture of UAV ground control systems. The Forcepoint DLP solution was deployed on mission computers, servers, and operator consoles to monitor data movements. DLP policies were configured to control data transfers through USB drives, removable storage, local network shares, and printing channels. Sensitive data templates were created using EDM (Exact Data Matching) and IDM (Indexed Document Matching) fingerprinting techniques, enabling the detection and blocking of unauthorized transfers of classified mission files and configuration data. To manage event logs centrally, Wazuh and Graylog platforms were integrated. Wazuh agents continuously monitored endpoint activities such as file access, privilege changes, and process executions. Graylog normalized and consolidated logs from multiple sources, providing a unified visibility layer. This integration allowed correlation between DLP incidents, system events, and user actions, offering a complete overview of potential leakage attempts. Correlation rules were also designed to identify suspicious event patterns that might indicate security policy violations. The network architecture, including VLAN segmentation and communication between mission and system rooms, was analyzed to demonstrate how DLP agents were integrated without altering the air-gapped topology. Forcepoint was implemented at the endpoint level rather than at the network gateway, allowing content-aware control while preserving network isolation. In controlled tests, attempts to copy classified files to USB drives or shared folders were successfully blocked by DLP. Related log events were captured by Wazuh and visualized through Graylog dashboards for further analysis. The results show that Forcepoint DLP operates effectively even in offline environments. The integration with Wazuh and Graylog enhanced event correlation, automated alert generation, and reduced manual workload for security teams. Role-based policy management minimized false positives and improved system usability. In conclusion, this thesis presents a comprehensive framework for implementing data loss prevention and log analysis within secure, closed networks such as UAV ground systems. The combined operation of Forcepoint DLP, Wazuh, and Graylog establishes both preventive and detective layers of protection, ensuring data integrity, traceability, and rapid response to security incidents. This integrated model serves as a practical reference for defense-oriented environments that require robust data security.