İç yüzey kaplamanın zirkonya restorasyonların bağlanma dayanımına etkisinin in- vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effect of internal surface coating on the bonding of zirconia restorations
- Tez No: 1002919
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT GÖZNELİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Zirkonya restorasyonların iç yüzeyine uygulanan farklı iç yüzey kaplama yöntemlerinin, zirkonyanın rezin siman ile diş dokusuna bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu in vitro çalışmada dentin substratı olarak çekilmiş insan molar dişleri kullanıldı. Dentin yüzeyini açığa çıkarmak amacıyla dişlerin oklüzal dentin tabakası uzaklaştırıldı. Lityum disilikat (IPS e.max CAD) ve zirkonya (IPS e.max ZirCAD Prime) seramik örnekler CAD/CAM sistemi kullanılarak hazırlandı. Zirkonya örnekleri iç yüzey işlemine göre gruplara ayrıldı: yüzey işlemi uygulanmamış kontrol grubu, sinterizasyon öncesi feldspatik seramik kaplama uygulanan grup, sinterizasyon sonrası feldspatik seramik kaplama uygulanan grup ve Biomic LiSi kaplama uygulanan grup. Hazırlanan tüm seramik örnekler dual-cure rezin siman (Variolink Esthetic DC) kullanılarak dentin yüzeylerine adeziv olarak simante edildi. Simantasyon sonrası örnekler termal döngüleme ile yaşlandırıldı. Ardından örnekler mikroçubuklar elde edilecek şekilde kesilerek mikrogerilim bağlanma dayanımı (µTBS) testi üniversal test cihazı ile uygulandı. Kopma tipleri stereomikroskop altında değerlendirilmiş ve seçilen örneklerin yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmeler One-way ANOVA varyans, Tukey HSD post-hoc ve Levene testleri (p<0,05) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında mikrogerilim bağlanma dayanımı değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p<0,05). Lityum disilikat grubu en yüksek bağlanma dayanımı değerlerini gösterirken, zirkonya kontrol grubunda daha düşük değerler elde edilmiştir. Zirkonya iç yüzeyine uygulanan seramik kaplama işlemlerinin bağlanma dayanımını istatistiksel olarak anlamlı derecede artırdığı belirlenmiştir. Sonuç: Zirkonya restorasyonların iç yüzeyine uygulanan seramik kaplama işlemleri rezin siman ile dentin arasındaki bağlanma dayanımını artırmaktadır. Bu nedenle iç yüzey kaplama yöntemleri zirkonya restorasyonlarda adeziv simantasyonun başarısını artırabilecek alternatif bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was conducted to investigate the effect of different ceramic coating applications applied to the internal surface of zirconia restorations on the bond strength values between zirconia and dental tissue. Materials and Methods: In this in vitro study, extracted human molar teeth were used as the dentin substrate. The occlusal enamel layer was removed to expose the dentin surface, and a standardized smear layer was created using 600-grit silicon carbide papers under water cooling. Lithium disilicate (IPS e.max CAD) and zirconia (IPS e.max ZirCAD Prime) ceramic specimens were prepared using a CAD/CAM system. Zirconia specimens were divided into groups according to internal surface treatment: untreated control group, feldspathic ceramic coating applied before sintering, feldspathic ceramic coating applied after sintering, and Biomic LiSi coating. All ceramic specimens were adhesively luted to dentin surfaces using a dual-cure resin cement (Variolink Esthetic DC). After cementation, the specimens were aged by thermocycling. Subsequently, the specimens were sectioned to obtain micro-bars and subjected to microtensile bond strength (µTBS) testing using a universal testing machine. Failure modes were evaluated under a stereomicroscope, and selected samples were analyzed using scanning electron microscopy (SEM). Statistical analyses were performed using one-way ANOVA variance analysis, Tukey HSD post-hoc test, and Levene's test (p < 0.05). Results: A statistically significant difference was found among the groups in terms of microtensile bond strength values (p < 0.05). The lithium disilicate group showed the highest bond strength values, whereas lower values were obtained in the zirconia control group. Zirconia ceramic coating procedures applied to the internal surface of zirconia were found to increase the bond strength statistically significant. Conclusion: Ceramic coating procedures applied to the internal surface of zirconia restorations increase the bond strength between resin cement and dentin. Therefore, internal coating techniques may be considered an alternative approach to enhance the success of adhesive cementation in zirconia restorations.