Kitozan kaplamalı titanyum, zirkonya ve alümina yüzeylerin yumuşak dokudaki bazı davranımlarının incelenmesi
Evaluation of some properties of chitosan coated titanium, zirconium and alumina abutments on soft tissue
- Tez No: 334153
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ticari olarak bulunan titanyum ve seramik dental implant sistemlerinde bakteriyel tutulumun indirgenebilmesi için transmukozal bölgenin pürüzsüz olması tercih edilir. Ancak titanyum ve seramiğin antibakteriyel etkinliğinin düşük olduğu varsayılarak, son yıllardaki çalışmalarda bu kısımların antibakteriyel, yara iyileşmesinde etkili ve biyouyumluluk açısından daha üstün özellikleri olan kaplama materyalleri ile kaplanması gündeme gelmiştir. Bu amaçla çeşitli yöntem ve materyaller kullanılmakla birlikte, ?Kitozan? isimli materyalin çeşitli yüzeyler üzerinde kaplama materyali olarak denendiği, ancak alümina ve zirkonya yüzeyler üzerinde daha önce çalışılmadığı gözlenmiştir. Projede titanyum, zirkonya ve alümina yüzeyler üzerine, kitozan kaplaması ile bahsedilen biyolojik faydaların sağlanması amaçlamıştır. Bu amaçla her malzeme için üçer grup hazırlanmıştır. Bunlar; kontrol, kitozan kaplamalı ve kitozan kaplama sonrası yaşlandırma işlemine tabi tutulanlardır. Kaplama işleminde örneklerin yüzey kimyasal bileşimini görüntülemek için SEM bağlantılı EDS cihazı kullanılmıştır. Yüzey iç yapısı için XRD cihazı ve kaplama malzemesi içerisindeki bağları daha detaylı anlamak için FTIR kullanılmıştır. Analizlere göre, kitozan kaplama her üç yüzeyde de başarılmıştır. Yaşlandırma işlemi tüm malzemelerde kitozan etkinliğini ve miktarını azaltmıştır. C, H ve O elementlerinin varlığı kitozan kaplamalı tüm gruplarda kaplamanın başarılı olduğunu göstermektedir. XRD analizine göre sadece kitozan kaplamalı alümina örneklerde kitozana rastlanılmıştır. FTIR sonucuna göre titanyum, alümina ve zirkonya kitozan kaplamalı ve kitozan kaplama sonrası yaşlandırma işlemi uygulanan örneklerde kitozana ait karakteristik bandlara rastlanılmıştır. Biyouyumluluk MTT ile değerlendirilmiştir. Fibroblastik hücre tutunması ve proliferasyonu gözlemlemek için HGF-1 hücreleri kullanılmıştır. Kitozan kaplanan tüm yüzeylerde özellikle alüminada, fibroblastik hücreler daha iyi yapışmış ve çoğalmıştır. Kitozanın antimikrobiyal etkinliği P. gingivalis ile değerlendirilmiştir. Sadece kitozan kaplamalı titanyum ve zirkonyanın antimikrobiyal inhibisyonu sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Commercially available titanium, zirconia and alumina implant systems prefer smooth transmucosal region in order to reduce the bacterial involvement. However, assuming that low antibacterial property of titanium and ceramics, in recent years studies revealed that these parts are effective in wound healing and with superior biocompatibility property in coating have been noted. For this purpose various methods and materials studied, ?chitosan? examined on various surfaces as coating material, however in previous studies alumina and zirconia surfaces are not tested. It was aimed that when titanium, zirconia and alumina surface coated with chitosan can achieve biological benefits in this study. For this purpose, three groups were prepared for each materials. These were unprocessed, chitosan coated and aged after chitosan coated. In order to define the chemical composition of the samples surfaces, SEM linked EDS device was used. Presence of phases and bonds characterized by XRD and FTIR spectroscopy. According to analysis, chitosan coating was achieved for both three materials. Aging process was decreased the amount and efficacy of chitosan for each materials. Presence of C, H and O elements indicates that coating processes were successful for each chitosan coated groups. Only at chitosan coated alumina samples chitosan were observed in XRD measurement. Characteristic bands of chitosan of titanium, alumina and zirconia chitosan coated and chitosan coated and aged samples were observed in FTIR patterns. Biocompatibility was evaluated by MTT. HGF-1 cells were used to recognize fibroblastic cell attachment and proliferation. Fibroblastic cell attachment and proliferation were enhanced with both chitosan coated surfaces, especially alumina. Antimicrobial effects of chitosan were evaluated by P. gingivalis. We can conclude that only chitosan coated titanium and zirconia provided bacterial inhibition.