Aedes albopictus larva habitatlarının mikrobiyotasının belirlenmesi
Determination of the microbiota of Aedes albopictus larva habitats
  1. Tez No: 1002927
  2. Yazar: NERGİS ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARE İLKNUR YAVAŞOĞLU, PROF. DR. HACI HALİL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Aydın ili Kuşadası, Güzelçamlı ve Davutlar lokalitelerinde yayılış gösteren istilacı vektör tür Aedes albopictus'un farklı üreme habitatlarındaki bakteri mikrobiyotasını tanımlamayı ve larva varlığının bu mikrobiyal kompozisyon üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak saptamayı amaçlamıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma, 2025 yılı Ekim ayında ilgili lokalitelerden toplanan 27'si larvalı, 27'si larvasız olmak üzere toplam 54 su örneği üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklerin pH ölçümleri yapılmış, ardından kültür bağımlı yöntemlerle bakteri izolasyonu sağlanmıştır. Fenotipik karakterizasyon için Gram boyama yapılmış; tür düzeyinde tanımlama için ise fenol-kloroform yöntemiyle DNA izolasyonu ve 16S rRNA PZR analizi uygulanmıştır. Bulgular: Örneklerin pH değerlerinin 7.90 ile 9.37 arasında değiştiği saptanmıştır. Ancak larvalı ve larvasız habitatlar arasında bakteri mikrobiyota çeşitliliği ve pH değerleri açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Yapılan moleküler analizler sonucunda; Bacillus sp., Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter cloacae, Aeromonas sp., Klebsiella aerogenes ve Escherichia coli olmak üzere 6 farklı bakteri cinsi tanımlanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada, Ae. albopictus larva habitatlarında tespit edilen bakteri cinslerinin literatürle uyumlu olduğu ve bu mikrobiyal topluluğun larva varlığından ziyade çevresel faktörler ve kap tipi tarafından şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to identify the microbiota in different breeding habitats of the invasive vector species Aedes albopictus distributed in the Kuşadası, Güzelçamlı, and Davutlar localities of Aydın province and to comparatively determine the effect of larval presence on this microbial composition. Materials and Methods: The research was conducted on a total of 54 water samples, 27 with larvae and 27 without larvae, collected from the relevant localities in October 2025. The pH of the samples was measured, followed by bacterial isolation using culture-based methods. Gram staining was performed for phenotypic characterization; for species-level identification, DNA isolation via the phenol-chloroform method and 16S rRNA PCR analysis were applied. Results: It was determined that the pH values of the samples ranged between 7.90 and 9.37. However, no significant difference was observed between habitats with and without larvae in terms of microbiota diversity and pH values (p0,05). As a result of the molecular analyses; six different bacterial genera were identified, namely Bacillus sp., Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter cloacae, Aeromonas sp., Klebsiella aerogenes, and Escherichia coli. Conclusion: In this study, it was concluded that the bacterial genera detected in Ae. albopictus larval habitats are consistent with the literature and that this microbial community is shaped by environmental factors and container types rather than the presence of larvae.