Mesanenin ürotelyal karsinomlarında COL1A1 ve COL3A1 ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırılması
Comparison of COL1A1 and COL3A1 expression with clinicopathological parameters in urothelial carcinomas of the bladder
- Tez No: 1002940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÇALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Mesane ürotelyal karsinomu, en sık rastlanan 9. kanser türüdür. Erkeklerde daha yaygın olarak görülür. Her yaş grubunda ortaya çıkabilse de, özellikle ileri yaşlarda daha sık karşılaşılır. Tümörün evresi ve histolojik derecesi, tedavi planlamasında en önemli prognostik faktörler arasında yer alır. Yüzeyel mesane karsinomlarında 5 yıllık sağkalım oranı %90'ın üzerinde seyrederken, kasa invaze mesane karsinomlarında bu oran %45 ila %55 arasında değişmektedir. Çalışmamızda başta tümör evresi ve histolojik derece olmak üzere diğer klinikopatolojik parametreler ile COL1A1 - COL3A1 ekspresyonunun ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamıza Ocak 2020 ile Aralık 2023 tarihleri arasında ürotelyal karsinom tanılı pTa, pT1 ve pT2 evrelerinde 135 hasta ile herhangi bir lezyon saptanmayan 10 hasta dahil edildi. Hastaların evreleri, histolojik dereceleri ve diğer prognostik parametreler ile COL1A1 ve COL3A1 arasındaki ilişki istatistiksel yöntemlerle incelendi. COL1A1 ve COL3A1 'in boyanma indeksi ile olguların cinsiyet, yaş ve tümör lokalizasyonu arasında yanısıra COL3A1 boyanma indeksi ile histolojik derece ve T evresi arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05). COL1A1 boyanma indeksi ile histolojik derece ve T evresi arasında anlamlı ilişki tespit edildi (p<0.05). Sonuç olarak, ileri evre ve yüksek dereceli ÜK 'daki yüksek COL1A1 seviyeleri ile COL1A1'in hücre göçü, migrasyon ve invazyona ilerleme basamaklarında önemli bir etken olup ÜK da protoonkogen olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bladder urothelial carcinoma is the 9th most common cancer. It is more common in men. While it can occur in any age group, it is particularly common in older adults. Tumor stage and histological grade are among the most important prognostic factors in treatment planning. The 5-year survival rate for superficial bladder carcinomas is over 90%, while for muscle-invasive bladder carcinomas, this rate ranges from 45% to 55%. In our study, we aimed to determine the relationship between COL1A1 and COL3A1 expression and other clinicopathological parameters, particularly tumor stage and histological grade. Our study included 135 patients with urothelial carcinoma diagnosed at stages pTa, pT1, and pT2, and 10 patients without any lesions between January 2020 and December 2023. The relationship between the stages, histological grades, and other prognostic parameters of the patients and COL1A1 and COL3A1 was examined using statistical methods. No significant relationship was found between the staining index of COL1A1 and COL3A1 and the gender, age, and tumor location of the patients, as well as between the COL3A1 staining index and histological grade and T stage (p>0.05). A significant relationship was found between the COL1A1 staining index and histological grade and T stage (p<0.05). In conclusion, it was determined that COL1A1 levels were high in advanced and high-grade UC and that COL1A1 is an important factor in the progression of cell migration, migration and invasion and may be a proto-oncogene in UC.