Balıkesir/ Bandırma/ Edincik mahallesi 9064 sokak cephe sağlıklaştırmasının koruma bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of façade rehabilitation on 9064th street in Edincikneighborhood, Bandirma, Balikesir in the context ofconservation
- Tez No: 1002942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Balıkesir ili Bandırma ilçesi Edincik Mahallesi 9064 Sokak'ta yürütülen cephe sağlıklaştırması uygulamalarını, tarihi çevrede bütüncül koruma yaklaşımı kapsamında incelemektedir. Çalışmanın amacı, sokak ölçeğinde elde edilen verileri analiz ederek, tarihi çevrede yeni yapı tasarımı sürecinde dikkate alınması gereken verileri ortaya koymak ve bu veriler doğrultusunda uygulanabilir bir tasarım metodolojisi geliştirmektir. Araştırma sürecinde ulusal ve uluslararası koruma yaklaşımları ile ilgili mevzuat ve belgeler değerlendirilmiş; tarihi çevrede çağdaş yapıların rolü kuramsal çerçevede ele alınmıştır. Yöntem olarak fotogrametri, üç boyutlu modelleme, rölöve, tipolojik analiz ve yerinde gözlem teknikleri kullanılmış; alan çalışmaları kapsamında yapı kullanım türleri, mülkiyet durumu, kullanım durumu, yapım teknikleri, kat sayıları, taban alanı yoğunluğu, cephelerdeki saydam–masif alan oranları, çıkma özellikleri ve cephe kaplama malzemeleri incelenmiştir. Bu veriler doğrultusunda yapı kimlik belgeleri oluşturulmuş; elde edilen bilgiler analiz matrisi yöntemiyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca SWOT analizi ile alanın güçlü ve zayıf yönleri ile fırsatları ve tehditleri belirlenmiştir. Bulgular, tarihi çevrede yeni yapı tasarımının yalnızca fiziksel uyum üzerinden değil, sokak dokusu, kültürel değerler ve cephe karakterini gözeten bütüncül koruma yaklaşımıyla ele alınması gerektiğini göstermektedir. Bu doğrultuda, sokak sağlıklaştırması verilerinin tasarım sürecine aktarılmasını esas alan aşamalı bir metodoloji geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates façade rehabilitation practices on 9064th Street in Edincik Neighborhood (Bandırma, Balıkesir) within a holistic conservation framework. It aims to analyze street-scale rehabilitation data to identify key parameters for new building design in historic environments and to develop an applicable design methodology. National and international conservation approaches, relevant legislation, and official documents were reviewed, and the role of contemporary interventions in historic contexts was discussed. The study employed photogrammetry, 3D modeling, measured drawings, typological analysis, and on-site observation to document and assess building and façade characteristics such as use, construction, massing, transparency–solid ratios, projections, and cladding materials. Building identity documents were prepared, and the findings were comparatively examined through an analysis matrix; a SWOT analysis was also conducted to determine strengths, weaknesses, opportunities, and threats. The results indicate that new building design should be guided not only by physical compatibility but also by street texture, cultural values, and façade character. Accordingly, a phased methodology integrating rehabilitation data into the design process is proposed.