Doğu karadeniz bölgesinde korunan alan statülerinin uygunluğu üzerine araştırmalar
Research on the sui̇tabi̇li̇ty of protected area statuses i̇n the eastern black sea regi̇on
- Tez No: 1002943
- Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde korunan alan statülerinin uygunluğunu bilimsel bir çerçevede ele alarak, söz konusu alanların statü belirleme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, farklı koruma statüsündeki doğal alanların bilimsel veriler ışığında sınıflandırılması ve elde edilen sonuçların koruma politikaları ile yönetim stratejilerine katkısının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alan illerden seçilen teknik personel ile gerçekleştirilen anketler aracılığıyla elde edilen veriler, betimsel istatistikler ve diskriminant analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Diskriminant analiz sonuçları, tabiatı koruma alanlarının bilimsel, ekolojik ve koruma odaklı işlevlerde ön plana çıktığını; milli parkların ise turizm, sürdürülebilir kullanım ve kültürel değerlerin korunması açısından daha yüksek uygunluk düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Tabiat parkları ise her iki alan türüne kıyasla daha düşük uygunluk düzeylerinde değerlendirilmiştir. Betimsel analiz sonuçlarına göre, korunan alanların büyük bir bölümünün alan değerleri“uygun”düzeyde değerlendirilmiş, alan büyüklüğü değerleri için yalnızca bir tabiat parkı için genişletme gereksinimi ortaya çıkmıştır. Tabiat parklarının çoğu mevcut statülerini desteklerken, bazılarının tabiatı koruma alanı veya milli park statüsünde değerlendirilmesi daha uygun görülmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada gerçekleştirilen istatistiksel analizler, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde korunan alan statülerinin uygunluğunu bilimsel ve nesnel bir çerçevede değerlendirerek, incelenen alanların sınıflandırılması ve yönetimine yönelik bütüncül bir yaklaşım sunmakta; elde edilen bulguların Türkiye'de sürdürülebilir doğa koruma stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the suitability of protected area statuses in the Eastern Black Sea Region of Türkiye within a scientific framework, aiming to analyze the processes of status determination for these areas. The main objective of the research is to classify natural areas under different protection statuses based on scientific data and to evaluate the contribution of the findings to conservation policies and management strategies. In this study, data obtained through questionnaires administered to technical staff selected from provinces in the Eastern Black Sea Region of Türkiye were analyzed using descriptive statistics and discriminant analysis methods. The results of the discriminant analysis indicate that nature conservation areas stand out in terms of scientific, ecological, and conservation-oriented functions, while national parks demonstrate higher suitability levels with respect to tourism, sustainable use, and the protection of cultural values. Nature parks, on the other hand, were evaluated as having lower suitability levels compared to the other two protected area types. According to the descriptive analysis results, the area values of the majority of protected areas were evaluated as“suitable,”and the need for area expansion was identified for only one nature park. While most nature parks support their current protection status, some were found to be more appropriately evaluated under nature conservation area or national park status. In conclusion, the statistical analyses conducted in this study provide a scientific and objective assessment of the suitability of protected area statuses in the Eastern Black Sea Region and offer a holistic approach to the classification and management of the examined areas. The findings are expected to contribute significantly to the development of sustainable nature conservation strategies in Türkiye.