Titreşim verileri kullanılarak bilgisayarlı görü tabanlı yapı sağlığı izlemesinde optik akış algoritmalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of optical flow algorithms for computer vision-based structural health monitoring using vibration data
  1. Tez No: 1002949
  2. Yazar: SELENAY GENÇCELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojideki ilerlemelerle birlikte bilgisayarlı görü tabanlı modal analiz yöntemlerinin yapı sağlığı izleme alanındaki uygulamaları giderek yaygınlaşmıştır. Bu gelişme, söz konusu yöntemlerin güvenilir ve kullanıcı dostu uygulamalar olarak geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Öte yandan, literatürde bu tür yöntemlerin karşılaştırmalı performans analizlerine ilişkin çalışmaların sınırlı sayıda olması önemli bir eksiklik olarak öne çıkmaktadır. Bu tez kapsamında, başarıları kanıtlanmış dört optik akış algoritması (Lucas–Kanade, Farnebäck, Horn–Schunck ve Faz Tabanlı yöntem) seçilerek, hesaplama süreleri ve frekans tahmin doğrulukları açısından karşılaştırılmıştır. Çalışma için kullanıcı dostu bir yazılım arayüzü geliştirilmiş ve yöntemler, çelik çerçeve, kompozit kiriş ve betonarme çerçeve modelleri üzerinde test edilmiştir. Yüksek çözünürlüklü kamerayla kaydedilen titreşim verileri, yazılım aracılığıyla zaman serilerine dönüştürülmüş ve Hızlı Fourier Dönüşümü ile analiz edilmiştir. Yöntemlerin performansı, temel frekans doğruluğu ve işlem sürelerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advancements in technology have led to the increasing use of computer vision-based modal analysis methods in the field of structural health monitoring. This development has made it necessary to design these methods as reliable and user-friendly applications. On the other hand, the limited number of studies on the comparative performance analysis of such methods stands out as a significant shortcoming in the literature. Within the scope of this thesis, four different optical flow algorithms with proven success (Lucas–Kanade, Farnebäck, Horn–Schunck, and Phase-based method) are selected and a comparative analysis of their computational times and vibration frequency estimation accuracies is conducted. For the purpose of the study, a user-friendly software interface is developed, and the aforementioned methods are experimentally tested on both a steel frame, a composite beam and a reinforced concrete frame. The structural vibration data recorded by the high-resolution camera are imported into the developed interface, converted into displacement time-series signals, and then analyzed in the frequency domain using the Fast Fourier Transform. The performance of the methods is comprehensively evaluated based on the criteria of fundamental vibration frequency accuracy and processing times.