Asfalt karışımlarda atık dökümhane kumlarının kullanımı
Investigation of reuse methods of waste foundry sand produced in foundries
- Tez No: 1002950
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Döküm kumu; otomotiv, demir-çelik, alaşım üretimi ve metalürji gibi pek çok sanayi dalında yoğun biçimde kullanılan temel bir üretim malzemesidir. Döküm süreci tamamlandıktan sonra bu kumlar işlevini yitirerek atık niteliği kazanmaktadır. Artan üretim miktarına paralel olarak döküm kumu atıkları da giderek büyüyen yığınlar oluşturmakla birlikte depolama alanlarında geniş yer kaplamaktadır. Bu durum sektör için ek ekonomik yük yaratmaktadır. Sanayinin gelişimiyle birlikte bu atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi veya yeniden kullanılabilir hâle getirilmesi giderek daha kritik bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, Hekimoğlu Döküm Tesislerinden temin edilen atık döküm kumları asfalt karışım içerisine belirli oranlarda katılarak asfalt briketler üretilerek briketler üzerinde stabilite akma deneyleri yapılacaktır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda günümüzün büyük sorunu haline gelmiş olan döküm kumlarının asfalt karışımlarda kullanımının geri kazanım açısından herhangi bir çevresel risk oluşturup oluşturmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foundry sand is a fundamental production material used extensively in many industries such as automotive, iron and steel, alloy production, and metallurgy. After the casting process is completed, this sand loses its functionality and becomes waste. Parallel to the increase in production volume, foundry sand waste forms increasingly large piles and occupies a significant amount of space in storage areas. This situation creates an additional economic burden for the sector. With the development of industry, the disposal of this waste without harming the environment or making it reusable has become an increasingly critical issue. In this study, waste foundry sand obtained from Hekimoğlu Foundry Facilities will be added to asphalt mixtures in specific proportions to produce asphalt briquettes and stability flow tests will be conducted on the briquettes. Based on the results obtained, it has been evaluated whether the use of foundry sand in asphalt mixtures poses any environmental risks in terms of recovery, given that foundry sand has become a major issue in today's world.