Sanayi ortamında çalışan marangozların ses özelliklerinin akustik analiz ve subjektif değerlendirme yöntemleri aracılığıyla normofonik bireylerle karşılaştırılması
Comparison of sound properties of carpenters working in industrial environment with normophonic individuals through acoustic analysis and subjective evaluation methods
  1. Tez No: 924883
  2. Yazar: ELİF SÜTCÜ METE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sanayi ortamında gürültü, toz, kimyasal partiküller ve mekanik titreşim gibi faktörlere maruz kalarak çalışan marangozların ses özelliklerini akustik analiz ve subjektif değerlendirme yöntemleri ile incelemeyi ve normofonik bireylerle karşılaştırmayı amaçlayan bu araştırmada; sesin objektif parametreler açısından değerlendirilmesi için Jitter %, Shimmer %, Harmonik-Gürültü Oranı (HNR), Düzleştirilmiş Kepstral Tepe Çıkıntısı, Akustik Ses Kalitesi İndeksi Versiyon 3 (AVQIV3) ve Disfoni Şiddet İndeksi (DSI) ölçümleri yapılmıştır. Ses sağlığının bireyler tarafından algılanma düzeyi ise Ses Handikap İndeksi-10 (VHI-10) kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya İstanbul'da marangozluk mesleğini en az iki yıl icra etmekte olan katılımcılar ile herhangi bir mesleki ses maruziyeti olmayan normofonik bireyler dahil edilmiştir. Her iki grupta 20 katılımcı olmak üzere toplam 40 bireyden veri toplanmış, subjektif değerlendirmeler için anket formları, objektif değerlendirmeler için ise bilgisayarlı akustik ses analiz sistemleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Kolmogorov- Smirnov testi ile değerlendirilmiş, gruplar arası karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklem T-Testi uygulanmıştır. Akustik analiz sonuçlarına göre, Shimmer % değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuş olup (p = 0.026), marangoz grubunun ses şiddetindeki dalgalanmalarının daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Jitter % ve Harmonik-Gürültü Oranı (HNR) açısından ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> 0.05). Düzleştirilmiş Kepstral Tepe Çıkıntısı (/a/ fonasyonu ve Pinokyo metni) ve AVQIv3 değerlerinde marangoz grubu ile karşılaştırma grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p > 0.05). Disfoni Şiddet İndeksi (DSI) sonuçlarına göre, marangoz grubunun DSI değerleri karşılaştırma grubuna kıyasla anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p = 0.037).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the voice characteristics of carpenters working in an industrial environment exposed to factors such as noise, dust, chemical particles and mechanical vibration by acoustic analysis and subjective evaluation methods and to compare them with normophonic individuals; Jitter %, Shimmer %, Harmonic-to-Noise Ratio (HNR), Smoothed Kepstral Peak Output, Acoustic Voice Quality Index Version 3 (AVQIV3) and Dysphonia Severity Index (DSI) were measured to evaluate the voice in terms of objective parameters. The level of perception of vocal health by individuals was evaluated using the Voice Handicap Index-10 (VHI-10). Participants who had been practicing carpentry in Istanbul for at least two years and normophonic individuals without any occupational voice exposure were included in the study. Data were collected from a total of 40 individuals, 20 participants in each group, and questionnaire forms were used for subjective evaluations and computerized acoustic voice analysis systems were used for objective evaluations. The Kolmogorov- Smirnov test was used to assess whether the data were normally distributed and the Independent Sample T-Test was used for intergroup comparisonsAccording to the acoustic analysis results, a significant difference was found between the groups in Shimmer % values (p = 0.026) and it was determined that the fluctuations in the intensity of the carpenter group were lower. No statistically significant difference was found between the groups in terms of Jitter % and Harmonic-to-Noise Ratio (HNR) (p > 0.05). There was no statistically significant difference between the carpenter group and the control group in the Flattened Kepstral Peak Projection (/a/ phonation and Pinocchio text) and AVQIv3 values (p > 0.05). According to the Dysphonia Severity Index (DSI) results, the DSI values of the carpenter group were significantly lower compared to the control group (p = 0.037).