Investigation of energy consumption in different electrical vehicle models according to variable driving and environmental conditions
Farklı elektrikli araç modellerinde değişken sürüş ve çevresel koşullara göre enerji tüketiminin incelenmesi
- Tez No: 1002953
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, elektrikli araçların (EV) enerji tüketim karakteristiklerinin incelenmesi amacıyla, grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) donanımlı bir MATLAB tabanlı simülasyon platformu geliştirilmiştir. Geliştirilen sistemde, kullanıcı tarafından farklı araç modelleri (TOGG T10X, Tesla Model Y, KGM Torres), sürüş profilleri (sabit ve değişken hız modları) ve iklimsel koşullar tanımlanabilmektedir. Değişken mod kapsamında, gerçekçi sürüş senaryolarının modellenebilmesi için Açık Kaynaklı Rota Makinesi (OSRM) entegrasyonu ile gerçek rota ve eğim verileri simülasyona dahil edilmiştir. Farklı senaryolarda batarya durumu (SOC), menzil, batarya gücü ve akım gibi performans metrikleri izlenebilmekte ve analiz edilebilmektedir. Simülasyonun temelini, yol eğimi, yuvarlanma direnci ve aerodinamik sürüklenme gibi fiziksel kuvvetleri hesaba katan doğrusal olmayan bir enerji tüketim modeli oluşturmaktadır. Ayrıca rejeneratif frenleme süreci de simülasyona entegre edilmiştir. Bu sayede negatif güç koşullarında batarya sarjının doğru bir şekilde simüle edilebilmesine olanak sağlanmıştır. Her bir araca ait zaman serisi verileri, enerji verimliliği karşılaştırmalarının yapılabilmesi amacıyla grafiksel olarak sunulmaktadır. Gerçekleştirilen kapsamlı simülasyon analizleri, enerji tüketimi üzerinde aerodinamik verimliliğin en belirleyici faktörlerden biri olduğunu ortaya koymuştur. Farklı yol ve çevresel koşullar altında elektrikli araçların enerji tüketiminin tahmin edilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan bu platform, sunduğu çok yönlü ve kullanıcı dostu simülasyon ortamı ile hem akademik araştırmalar hem de eğitim faaliyetleri için kullanıma uygun bir altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to analyze the energy consumption characteristics of electrical vehicles (EVs). The study is developed as a MATLAB-based simulation platform with a graphical user interface (GUI). The developed system allows the user to define various vehicle models (TOGG T10X, Tesla Model Y, KGM Torres), driving profiles (constant and variable speed modes), and climate conditions. Specific parameters have been defined to model realistic driving scenarios in variable modes. These parameters are integrated into the simulation using real-world route and elevation data from the Open Source Routing Machine (OSRM). Performance metrics such as battery charge status (SOC), range, battery power, and current can be monitored and analyzed under various scenarios. The aim of the simulation is to create a realistic energy consumption model that allows for variability, accounting for physical forces including road gradient, rolling resistance, and aerodynamic friction. Additionally, a regenerative braking model simulating battery charging under negative power conditions is integrated into the system. The resulting data, including energy values for each vehicle, are presented graphically to facilitate comparison of efficiencies. Extensive simulation analyses reveal that aerodynamic efficiency is one of the most decisive factors in energy consumption. Thanks to the platform developed as a result of this study, it is possible to predict and evaluate the energy consumption of electrical vehicles under various road and environmental conditions. A simulation environment suitable for both academic research and educational purposes has been designed.