Hipotiroidi hastalarında median sinirin shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the median nerve in hypothyroid patients using shear wave elastography
- Tez No: 1002952
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH HATTAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Hipotiroidi, psödomüsinöz materyal birikimine bağlı olarak vücutta sıvı retansiyonuna ve median sinirde hacim artışına neden olarak karpal tünel sendromu gelişimine zemin hazırlayabilen endokrin bir patolojidir. Bu çalışmanın amacı, hipotiroidi hastalarında median sinirin transvers kesit alanını (CSA) ve Shear Wave Elastografi (SWE) yöntemiyle doku sertliğini değerlendirmek, sonuçları sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Bu prospektif vaka kontrol çalışmasına Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde takip edilen veya yeni tanı alan 42 hipotiroidi tanılı hasta ve 42 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 84 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların dominant el bileklerinden, karpal tünel inlet seviyesinde ultrasonografi ile median sinir CSA ölçümleri ve SWE ile kilopascal (kPa) cinsinden doku sertliği ölçümleri yapıldı. Çalışma sonucunda, hipotiroidi grubunda ortalama SWE değeri (101,76 ± 28,99 kPa), kontrol grubuna (75,90 ± 26,22 kPa) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p<0,001). Benzer şekilde, hipotiroidi hastalarında ortalama median sinir CSA değeri (9,83 ± 3,79 mm²), kontrol grubuna (8,07 ± 1,77 mm²) göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç olarak bu çalışma hipotiroidi hastalarında median sinirde hacim ve sertlik artışı olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is an endocrine pathology that may predispose individuals to the development of Carpal Tunnel Syndrome by causing fluid retention and enlargement of the median nerve secondary to the accumulation of pseudomucinous material. The aim of this study is to evaluate the cross-sectional area (CSA) and tissue stiffness of the median nerve using Shear Wave Elastography (SWE) in patients with hypothyroidism and to compare the results with a healthy control group. This prospective case-control study included a total of 84 participants, comprising 42 patients diagnosed with hypothyroidism (either under follow-up or newly diagnosed) at Dicle University Faculty of Medicine Hospital, and 42 healthy volunteers. Median nerve CSA was measured using ultrasonography, and tissue stiffness (in kilopascals, kPa) was assessed using SWE at the carpal tunnel inlet level of the participants' dominant wrists. The results demonstrated that the mean SWE value in the hypothyroidism group (101.76 ± 28.99 kPa) was statistically significantly higher than that of the control group (75.90 ± 26.22 kPa) (p < 0.001). Similarly, the mean median nerve CSA value in patients with hypothyroidism (9.83 ± 3.79 mm²) was found to be significantly higher compared to the control group (8.07 ± 1.77 mm²). In conclusion, this study supports the presence of increased volume and stiffness in the median nerve of patients with hypothyroidism.