Sahhâf Ahmed Rüşdî Efendi'nin Şerh-i Dîvân-ı Urfî adlı eseri (inceleme-transkripsiyonlu metin-bağlamsal şerh sözlüğü)
Sahhâf Ahmet Rüşdî Efendi's Şerh-i Dîvân-ı Urfî work (review-transcription text- contextual glossary)
  1. Tez No: 1002973
  2. Yazar: HASAN FAHRİ DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ ESİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Anlam yoğunluğu, somut ve soyut arasındaki hayale dayanan geçişler, okuyucuda merak ve heyecan oluşturan çağrışımlarla dolu söz sanatlarıyla Sebk-i Hindî hem şairlerin hem de şârihlerin ilgisini çekmiştir. 17. yüzyıldan itibaren divan edebiyatı şairlerini etkisi altına alan Sebk-i Hindî'nin en önemli isimlerinden biri olan Urfî-i Şîrâzî'ye (öl. 1591) ait şiirler, birçok şârih gibi Sahhâf Ahmed Rüşdî (öl. 1700) tarafından da şerh edilmiştir. Çalışmamızın amacı; Urfî-i Şîrâzî'nin şiir şerhleri arasında önemli bir yere sahip olan Sahhâf Ahmed Rüşdî'nin Şerh-i Dîvân-ı Urfî adlı eserini araştırmacıların istifadesine sunmak ve şerh metinleri üzerine çalışacak olanlara katkı sağlayacak yeni bir eser vücuda getirmektir. Bu çalışmada; Sebk-i Hindî'nin en önemli temsilcilerinden Urfî-i Şîrâzî ile eserin müellifi ve şârihi Sahhâf Ahmed Rüşdî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Şerh kavramı, şerh geleneği, şerh tasnifleri, metotları ve kaynakları açıklandıktan sonra, incelenen eserin bu tasnifler içerisindeki yeri tayin edilmiştir. Çalışmanın inceleme kısmında; önce şerhin hangi modern çeviri yöntemleriyle örtüştüğü saptanmış, ardından şerh metodolojisi ayrıntılı başlıklar altında ve metinden seçilen örneklerle açıklanmıştır. Ekler bölümünde ise metnin anlaşılmasını kolaylaştırmak ve şârihin kelimeleri hangi bağlamlarda kullandığını belirlemek amacıyla hazırladığımız“bağlamsal şerh sözlüğü”yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
With its density of meaning, imaginative transitions between the concrete and the abstract, and figurative language full of associations that arouse curiosity and excitement in the reader, Sebk-i Hindî attracted the attention of both poets and commentators. Influenced by divan writers from the 17th century onwards, one of the most important figures of Sebk-i Hindî is Urfî-i Şîrâzî (d. 1591), whose poems were commented on by many commentators, including Sahhâf Ahmed Rüşdî (d. 1700). The aim of this study is to present Sahhâf Ahmed Rüşdî's“Şerh-i Dîvân-ı Urfî,”a work of significant importance among commentaries on Urfî-i Şîrâzî's poetry, to researchers and to create a new work that will contribute to those who will study commentary texts. This study provides information about the life, works, and literary personality of Urfî-i Şîrâzî, one of the most important representatives of the Sebk-i Hindî style, and Sahhâf Ahmed Rüşdî, the author and commentator of the work. After explaining the concept of commentary, the commentary tradition, the classifications, methods, and sources of commentaries, the place of the examined work within these classifications is determined. In the analysis section of the study, first, the modern translation methods that the commentary aligns with are identified, and then the commentary methodology is explained in detail under separate headings and with examples selected from the text. The appendices include a“contextual commentary glossary”that we prepared to facilitate understanding of the text and to identify the contexts in which the commentator used the words.