Türkiye kapitalizminin hükümet ve iş insanları ilişkisi üzerinden incelenmesi: 1980-2016 dönemi
An analysis of capitalism in Türkiye through government-business people relations: The 1980-2016 period
- Tez No: 1002979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JANSET AYTEMUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKUDAN DERNEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada kapitalizmin çeşitliliği literatüründen destek alınarak, Türkiye'nin kapitalistleşme sürecini anlamak açısından, ülkenin serbest piyasa ekonomisine yönelimindeki kritik bir kırılma noktası olan 1980 yılı ile parlamenter sistemin son biçiminin sürdüğü 2016 yılları arasındaki dönemde hükümetler ve iş insanları ilişkilerine odaklanılmıştır. Amaç, Türkiye'nin kapitalistleşme sürecinde iş insanları ile hükümetler arasındaki ilişkilerin niteliğini, yoğunluğunu ve zaman içindeki dönüşümünü analiz etmektir. Bu amacın yanı sıra Türkiye'nin kapitalistleşme sürecini ve iş sistemini konu alan araştırmalarda hükümet-iş insanları ilişkilerinin tarihsel, kurumsal ve ekonomik eksenlerde nasıl kavramsallaştırılabileceğine ilişkin sistematik bir tema çerçevesi geliştirmek ikincil bir hedef olarak benimsenmiştir. Araştırma, doküman temelli bir veri setinin analizi üzerine kuruludur. Araştırma bulguları, Türkiye kapitalistleşme sürecinin“sermaye örgütlenmesi”,“sermayenin siyasal ve toplumsal tutumu”,“sermayenin yapısal özellikleri ve birikim dinamikleri”,“piyasa içi ve piyasa dışı kazançlar”,“uluslararası kuruluşlarla ilişkilere yönelik tutumlar”ve“hükümetin ekonomik alanı yönetme ve yürütme tarzı”boyutları üzerinden analiz edilebileceğini göstermektedir. Bu boyutlar, hükümetler ile iş insanları ilişkilerinde hem süreklilikleri hem de kırılmaları görünür kılarak Türkiye kapitalizminin çok katmanlı ve ilişkisel yapısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Drawing upon the Varieties of Capitalism (VoC) literature, this research focuses on the relationship between governments and business people in Türkiye between 1980—a critical juncture in the country's transition toward a free market economy—and 2016, the final phase of the parliamentary system. The primary objective is to analyze the nature, intensity, and temporal transformation of the interactions between business people and governments within the context of Türkiye's capitalization process. In addition to this objective, the study adopts a secondary goal of developing a systematic thematic framework regarding how government-business relations can be conceptualized across historical, institutional, and economic axes. The research is built upon the analysis of a document-based dataset. The findings suggest that Türkiye's capitalization process can be analyzed through the following dimensions:“capital organization,”“political and social attitudes of capital,”“structural characteristics and accumulation dynamics of capital,”“market and non-market gains,”“attitudes toward relations with international organizations,”and“ the government's style of managing and administering the economic sphere.”These dimensions reveal both continuities and ruptures in government-business people relations, thereby uncovering the multi-layered and relational structure of capitalism in Türkiye.