ABD-Fransa-Çin ekseninde Hint Pasifik'te deniz güvenliği ve Fransız etkisinin kırılması
Maritime security in the Indo-Pacific on the USA-France-China axis and breaking the French influence
- Tez No: 1003013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda güvenlik araştırmalarının yoğun bir şekilde dümenlerini çevirdiği konu deniz güvenliğidir. Sadece yurt dışında değil Türkiye'de de akademik yaşamda deniz güvenliğine olan ilgi günden güne artmaktadır. Ancak Türkiye'deki çalışmalar daha çok Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerine odaklanmış olup Hint Pasifik bölgesine yeterince önem verilmemektedir. Çalışmanın amacı Türkçe literatüre Hint Pasifik'te deniz güvenliği konusunda katkıda bulunmak ve ileride bu alanda daha fazla çalışma yapılmasını teşvik etmektir. Çalışma, neorealist kuram çerçevesinde ele alınmış olup ABD, Fransa ve Çin'in bölgede hakimiyet çabalarını incelemektedir. İlk bölümde bölgede tehdit unsurları incelenmiş, daha sonrasında bahse konu devletlerin bölgeye yönelik uyguladığı güvenlik stratejileri ve donanma gücü özelinde askeri varlıkları ile yer aldıkları güncel askeri tatbikatlar ayrı başlıklar altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject on which security research has been intensely focused lately is maritime security. Interest in maritime security is increasing day by day, not only abroad but also in academic life in Turkey. However, studies in Turkey are mostly focused on the Aegean and Eastern Mediterranean regions, and sufficient attention is not given to the Indo-Pacific region. The aim of the study is to contribute to Turkish literature on maritime security in the Indo-Pacific and to encourage more studies in this field in the future. The study is discussed within the framework of neo-realist theory and examines the efforts of the USA, France and China to dominate the region. In the first part, the threat elements in the region were examined, and then the security strategies implemented by the states in question for the region, their military assets, especially their naval forces, and the current military exercises in which they participated were examined under separate headings.