Çok katlı betonarme bir yapının tasarımı ve performansının belirlenmesi
Concept of design and performance assesment of a multi-story reinforced concrete structure
- Tez No: 1003057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde mevcut yapıların birçoğunun tasarım ve inşa aşamasında etkimesi beklenen deprem etkisinin yeteri kadar dikkate alınmadığı bilinmektedir. Söz konusu yapıların günümüzde geçerli olan TBDY-2018'de belirtilen koşulları sağlayamadıkları görülmektedir. Bu sebepten dolayı risk barındıran mevcut yapıların güçlendirilmesi ve yeni inşa edilecek yapıların tasarımında yönetmelikte belirtilen koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında 8 katlı betonarme bir yapının TS500 ve TBDY-2018'de tanımlanan kriterler dikkate alınarak tasarımı yapılmıştır. Tasarım aşamasında TBDY-2018'de belirtilen Dayanıma Göre Tasarım ve Şekil Değiştirmeye Göre Değerlendirme ve Tasarım yöntemleri kullanılmıştır. Sonraki aşamada ise Sabit Tek Modlu İtme Analizi yöntemi kullanılarak yapının deprem etkisi karşısında performansı belirlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde tasarıma esas kavramlar ve yönetmelikte tanımlanan tasarım ve değerlendirme yöntemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde yapının tasarımı gerçekleştirilmiş ve ETABS programı yardımıyla elde edilen analiz sonuçları kullanılarak TBDY-2018'de belirtilen koşullara göre kontroller gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde performans analizi için gerekli tanımlamalar yapılmış ve analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise tez çalışması sonucu elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that, during the design and construction stages of many existing buildings today, the effects of earthquakes were not adequately considered. As a result, these buildings are unable to meet the requirements specified in the current Turkish Seismic Code (TBDY-2018). Therefore, it is necessary to strengthen existing buildings that pose a risk and to ensure compliance with the conditions stated in the code when designing new buildings. Within the scope of this thesis, an 8-story reinforced concrete building was designed in accordance with the criteria defined in TS500 and TBDY-2018. During the design stage, both the Strength-Based Design and the Deformation-Based Assessment and Design methods specified in TBDY-2018 were used. In the subsequent stage, the building's performance under earthquake effects was determined using the Fixed Single-Mode Pushover Analysis method. In the first section of the study, the fundamental concepts of design and the design and assessment methods defined in the code are explained. In the second section, the building design is carried out, and the analysis results obtained using the ETABS software are used to perform the checks required by TBDY-2018. In the third section, the definitions necessary for the performance analysis are presented, and the analysis results are evaluated. Finally, in the fourth section, the results obtained from the thesis study are presented.