Türk bayraklı gemilerin liman devleti denetimi rejimlerindeki farklılıkların bayes ağı teoremi ile belirlenmesi
Determining the differences in port state control regimes for Turkish-flagged ships using the Bayesian network theorem
  1. Tez No: 1003058
  2. Yazar: AHMET MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), liman devleti denetimi (PSC), bayrak devleti ve kıyı devleti denetimleri ile denizde seyir, can ve mal emniyeti ile deniz kirliliğinin önlenmesini amaçlamaktadır. PSC denetimleri deniz emniyetinin sağlanması ve çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda çok önemli bir rol üstlenmektedir. Ancak, bölgesel liman devleti denetimlerinde gemi seçimi kriterlerinde farklılıklar tespit edilmiştir. Akdeniz, Karadeniz ve Paris Liman Devleti Mutabakat Muhtıralarında (MoU) gemi risk faktörlerinin tespit edilmesinde kullanılan parametreler analiz edilmiş ve koşullu olasılık yöntemiyle çok boyutlu bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma ile hangi MoU'da denetime girmiş olursa olsun, sağlıklı bir risk faktörü hesaplanabilmekte ve bu kapsamda riskli gemiler belirlenebilmektedir. Bayes ağı yöntemiyle geliştirilen GENIe4 programı ile Akdeniz, Karadeniz ve Paris MoU'da 01.12.2020-01.12.2023 tarihleri arasındaki denetimler analiz edilerek, oluşturulan algoritmanın doğruluğu kontrol edilmiştir. Daha sonra hassasiyet analizi yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu algoritmanın, PSC denetimlerinde bölgesel farklılıkların azaltmasının yanında, uluslararası düzeyde tutarlılığının sağlanmasına yönelik önemli katkı sağlayacağı, otoriteler tarafından kullanılması halinde denetimlerin etkinliğini artıracağı ve deniz emniyetini artıracağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines, The International Maritime Organization (IMO) ensures navigation, safety of life and property and the prevention of marine pollution trough port state control (PSC), flag state control and coastal state controls. PSC inspections play a crucial role in ensuring maritime safety and preventing environmental pollution. The nevertheless, differences in ship selection criteria have been identified in regional port state control inspections. Impact analysis for ship risk assessment was conducted in the Mediterranean, Black Sea and Paris Port State Control Memoranda of Understanding (MoU), and is compatible with multidimensional software using conditional probability method. This program allows for a robust risk factor calculation regardless of the MoU under which the inspection was conducted and ships eligible for this capability can be identified. The continuity of the study was checked by analyzing inspections conducted between 01.12.2020 and 01.12.2023 in the Mediterranean, Black Sea, and Paris MoU regions using the GENIe4 program, detailed with the Bayesian network method. Subsequently, the results of the sensitivity analysis were evaluated. The study will contribute significantly to reducing variability in PSC inspection, maintaining their development at the international level, and that if used trough automation, the inspections will be increased and maritime safety will be enhanced.