Alüminyum giydirme cephe sistemlerinde sınıflandırma, performans kriterleri ve uygulama süreçleri
Classification, performance criteria, and application processes in aluminum cladding facade systems
  1. Tez No: 1003059
  2. Yazar: ŞEYMA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, alüminyum giydirme cephe sistemlerinin sınıflandırılması, performans kriterleri ve uygulama süreçlerini bütüncül bir yaklaşımla ele almayı amaçlamaktadır. Modern yapı üretiminde özellikle yüksek yapılarda tercih edilen bu sistemler; hafiflik, dayanım, estetik esneklik ve enerji verimliliği gibi çok yönlü gereksinimleri karşılarken, doğru tasarım kararları yalnızca mimari beklentileri değil, yapısal güvenliği, bina-dış çevre ilişkisini ve uzun dönemli kullanım performansını da doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda tez kapsamında alüminyum giydirme cephelerin tanımı, temel bileşenleri ve yapısal işleyişi ortaya konmuş; stick, unitized, yarı-unitized ve benzeri montaj tekniklerine göre sınıflandırma yapılırken prefabrikasyon düzeyi, şantiye hızı, işçilik, bakım gereksinimi ve maliyet gibi parametreler üzerinden sistemlerin avantaj ve sınırlılıkları değerlendirilmiştir. Performans analizinde ısı geçirgenliği, hava ve su sızdırmazlığı, rüzgâr yükleri altındaki davranış, akustik performans, yangın dayanımı ve enerji verimliliği teknik standartlar çerçevesinde incelenmiş; derz tasarımı, bağlantı rijitliği, profil geometrileri ile fitil ve yalıtım malzemesi seçimleri gibi mikro ölçekli kararların performans çıktıları üzerindeki belirleyici etkileri tartışılmıştır. Uygulama bölümünde ise saha ölçümü, ankraj yerleşimi, alt konstrüksiyon kurulumu, panel ve doğrama montajı, silikon-fitil uygulamaları, su tahliyesi, montaj toleransları ve şantiye koordinasyonu süreçleri değerlendirilmiş; sahada karşılaşılan teknik sorunlar ve montaj hatalarının performansa etkileri irdelenerek kalite kontrol, iş sağlığı ve güvenliği, denetim ve saha testlerinin sistem performansını güvence altına alan kritik rolü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate aluminum curtain wall systems holistically by examining their classification, performance criteria, and implementation processes. These façade solutions, which have become increasingly important in modern building production and are especially preferred for high-rise buildings, meet multidimensional requirements such as lightness, strength, aesthetic flexibility, and energy efficiency; however, correct design decisions directly affect not only architectural expectations but also structural safety, the building's relationship with the outdoor environment, and long-term in-use performance. Accordingly, the thesis first defines aluminum curtain walls and presents their main components and structural behavior; then classifies the systems according to installation methods such as stick, unitized, semi-unitized, and similar approaches, while also evaluating their advantages and limitations in terms of prefabrication level, site speed, labor intensity, maintenance needs, and cost parameters. In the performance analysis section, critical requirements including thermal transmittance, air and water tightness, behavior under wind loads, acoustic performance, fire resistance, and energy efficiency are investigated within the framework of technical standards; the relationship between these requirements and façade typologies is discussed in detail, emphasizing how micro-scale design decisions, such as joint design, stiffness of connection points, profile geometries, and the selection of gaskets and insulation materials, determine macro-scale performance outcomes. In the implementation section, processes such as site measurement, anchor layout, erection of the supporting substructure, panel and glazing/frame installation, silicone and gasket applications, drainage details, installation tolerances, and site coordination are comprehensively addressed; common technical issues encountered on site, the negative impacts of installation errors on performance, and their links to the design stage are examined, while the critical roles of quality control mechanisms, occupational health and safety measures, inspection procedures, and on-site testing methods in assuring system performance are highlighted.