Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamalarının etkinliği: Çanakkale Belediyesi örneği
The effectiveness of social municipalism practices in Turkey: The case of Çanakkale Municipality
- Tez No: 1003062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ZİYA KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal belediyecilik, yerel yönetimlerin yalnızca temel kentsel hizmetleri yerine getirmekle sınırlı kalmayıp toplumun sosyal refahını artırmayı amaçlayan bütüncül bir yönetim anlayışını ifade etmektedir. Bu yaklaşım, dezavantajlı grupların desteklenmesi, sosyal adaletin güçlendirilmesi, toplumsal dayanışmanın kurumsallaştırılması ve yerel halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesi gibi çok yönlü hedeflere sahiptir. Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamaları özellikle 2000'li yıllardan sonra daha görünür hâle gelmiş; sosyal destek programları, çevresel duyarlılık çalışmaları, katılımcı yönetim modelleri ve sürdürülebilirlik odaklı projeler aracılığıyla giderek çeşitlenmiştir. Ancak bu gelişime rağmen sosyal belediyecilik alanında eşgüdüm eksikliği, hukuki boşluklar, finansal yetersizlik ve veri temelli değerlendirme mekanizmalarının sınırlılığı gibi sorunlar devam etmektedir. Bu nedenle sosyal hizmetlerin etkili biçimde yürütülmesi, belediyelerin karar alma süreçlerinde şeffaf, katılımcı ve kapsayıcı bir anlayışı benimsemelerini gerektirmektedir. Araştırmanın temel amacı, Çanakkale Belediyesi'nin sosyal belediyeciliğe ilişkin faaliyetlerindeki etkinliği incelemektir. Çalışmanın önermesi“Çanakkale Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulamaları çeşitlilik, kapsam ve etkinlik bakımından yeterli düzeydedir.”olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında Çanakkale Belediyesinin 2020–2024 yıllarını kapsayan faaliyet raporları incelenmiş ve elde edilen veriler Maxqda nitel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, belediyenin sosyal yardım ve dayanışma, çevresel sürdürülebilirlik, spor ve sağlık hizmetleri, katılımcı yönetim uygulamaları ve dezavantajlı gruplara yönelik politikalar gibi yedi temel alanda sosyal belediyeciliği etkili şekilde hayata geçirdiğini göstermektedir. Ayrıca halkla ilişkilerin güçlendirilmesi ve toplumun karar süreçlerine dâhil edilmesinin sosyal belediyeciliğin başarısını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social municipalism refers to a comprehensive management approach whereby local governments aim not only to provide basic urban services but also to enhance the social welfare of the community. This approach has multifaceted objectives, such as supporting disadvantaged groups, strengthening social justice, institutionalizing social solidarity, and improving the quality of life for local residents. In Turkey, social municipalism practices have become more visible, especially since the 2000s, diversifying through social support programs, environmental awareness initiatives, participatory management models, and sustainability-focused projects. However, despite this development, problems such as lack of coordination in the field of social municipalism, legal loopholes, financial inadequacies, and limited data-based evaluation mechanisms persist. Therefore, the effective implementation of social services requires municipalities to adopt a transparent, participatory, and inclusive approach in their decision-making processes. The main objective of the research is to examine the effectiveness of Çanakkale Municipality's activities related to social municipalism. The proposition of the study is defined as“The social municipal practices of Çanakkale Municipality are sufficient in terms of diversity, scope, and effectiveness.”Within the scope of the research, Çanakkale Municipality's activity reports covering the years 2020–2024 were examined, and the data obtained was analyzed using the Maxqda qualitative analysis program. The findings show that the municipality has effectively implemented social municipalism in seven key areas: social assistance and solidarity, environmental sustainability, sports and health services, participatory management practices, and policies targeting disadvantaged groups. Furthermore, it was concluded that strengthening public relations and involving the community in decision-making processes increases the success of social municipalism.